Конгрес українських націоналістів

Київ відзначив 65 річницю проголошення Акту відновлення Української Держави

2 липня в м. Києві  Центр національного відродження ім. С. Бандери та Конгрес Українських Націоналістів провели урочистий вечір, присвячений 65 річниці проголошення Акту відновлення Української Держави. Захід благословив Єпископ Харківський і Полтавський Української Автокефальної Православної Церкви Ігор Ісіченко. З урочистими промовами виступили виконувач обов’язків Голови Українського Державного Правління Богдан Федорак і професор Національного Університету Києво-Могилянська академія Сергій Квіт.

Святковий вечір продовжили виступи відомих українських артистів, серед яких Національна академічна хорова капела ім. Л. Ревуцького, квартет „Акорд”, Київський театр поезій „Мушля”, а також Тарас Чубай, Фома, „Кому вниз”.

Прес-служба КУН

Виступ Сергія Квіта, професора Національного університету “Києво-Могилянська академія”

30 ЧЕРВНЯ: 65 РОКІВ ПО ТОМУ

Ювілейна промова завжди має суттєву ваду – вона неминуче повинна вміщувати ту саму інформацію, яка раніше повторювалася з року в рік, і так само незмінно буде повторюватися у майбутньому. Проте ключові історичні події, окрім сталого значення, прочитуються кожним новим поколінням по-своєму. Вони співвідносяться з власним досвідом тих, хто прагне дати їм належну оцінку. Сьогодні ми зібралися для того, щоб відзначити 65-ту річницю проголошення Української державності у Львові. Цей вчинок належить до безпрецедентних у світовій історії. Тим більше, що за кілька років перед тим відбулося проголошення незалежної Карпатської України, до чого також мала безпосередню причетність Організація Українських Націоналістів. З початком Другої світової війни українці знову виходили на арену великої європейської політики.

Пригадую, що десять років тому я відсилав професорові Володимиру Косику до Парижу ряд документів, пов’язаних з діяльністю Українського державного правління, скопійовані мною на його прохання у київських архівах. Всі вони мали печатки з тризубами. І саме тому працівники київського поштамту відмовлялися відправляти їх за кордон. Мовляв, це офіційні державні документи, на які повинен бути спеціальний дозвіл. Парадокс полягає в тому, що це дійсно були державні документи, але датовані 1941 р., коли інші, хоч насправді такі самі працівники радянських поштамтів мали протилежні інструкції щодо документів з тризубами на печатках.

Сучасна Україна не пережила глибоко свою історію, у тому числі те, що з нею трапилося у ХХ ст. Пересічний киянин не сприймає події 30 червня 1941 р. як один з важливих кроків на шляху до проголошення незалежності у 1991 р. і, зрештою, до Помаранчевої революції 2004-го. Це одна з найболючіших наших проблем. Незалежна Українська держава розглядається як щось таке, що просто є. Але так було не завжди. Згадаємо слова поета Петра Карманського про те, що його поколінню батьки навіть не залишили національного імені, тому довелося відстоювати саме право називатися українцями. У 1900 р., відгукуючись на “Самостійну Україну” Миколи Міхновського, Іван Франко писав про українську незалежність як про необхідність, яка, проте, перебуває “Поза межами можливого”.

Ще один родинний спогад. Мій дід пояснював, що у міжвоєнний час, після поразки Визвольних змагань, українці знову втратили все: ні держави, ні війська, ні власної освіти – була лише Організація Українських Націоналістів, на яку можна було спертися. З нею пов’язувалися всі надії на подальше національне буття. Скільки романтизму треба було мати, щоб виступити одночасно проти всіх окупантів і змусити їх всерйоз трактувати ідею нашої державної незалежності. З нападом нацистської Німеччини на Радянський Союз революційна ОУН проводила т.зв. політику доконаних фактів, коли та чи інша політична акція організовувалася в очікуванні на реакцію з боку “нової влади”. Проголошення Акту 30 червня було виявом незалежної української політики. Саме так її сприйняли нацисти.

Пам’ятаємо, що і Ярослав Стецько, і Степан Бандера мали всі можливості перейти на нелегальне становище, але вони не зробили цього, тому що представляли політичну силу, яка готова була взяти владу у свої руки. Під Актом поставили свої підписи представники інших українських політичних організації, які пізніше під тиском німців їх відкликали. Але цього не зробив Я.Стецько. Український прем’єр-міністр підтвердив серйозність намірів свого народу стати державною європейською нацією, за що відразу опинився в німецькому концтаборі. За словами Дмитра Донцова, коли настала “дванайцята година”, час іспиту сумління, знайшлися люди, готові на все заради оборони національних інтересів українців.

Мені пощастило знати і спілкуватися з тими, які не лише пам’ятали проголошення Українського державного правління, але й були активними учасниками тих подій. Це були хороші і мужні люди. Їхнє життя потверджує той факт, що політика може бути не лише суцільним брудом і пошуком матеріальних компромісів. Що життя також складається з ідеалів, за які українці жертвували буквально всім, що мали. Це їхня енергія зруйнувала комуністичну імперію зла. Це вони виставили такі морально-етичні рамки, які не дають нам сьогодні задовольнятися малим – ми вимірюємо українське майбутнє за найвищою шкалою. Без їхнього чину була б перервана українська визвольна традиція і тоді навряд ми могли б на щось розраховувати у ґлобальному світі.  

Коли ми збираємося на святкову академію, щоб відзначити видатну подію української історії, найголовніше, що ми повинні зробити, — це співвіднести самих себе з тим часом. Адже історія є не лише минулим. Насправді це частина нашого майбутнього, яке ми несемо в собі через усвідомлення та особистісне переживання історичних подій. У часи ґлобалізації, коли відстані стають коротшими, ніби стискається час і подія, що трапляється в одному куточку земної кулі, відразу дається взнаки на всіх інших континентах, ми повинні віднайти своє власне місце – свого голосу, культури та національних інтересів.

У царині національного буття вирішення якоїсь вкрай важливої проблеми ніколи не означає завершення шляху. Насправді це відкриває нові перспективи, також нові проблеми, які знову і знову треба вирішувати. Українська держава повинна постійно доводити свою життєспроможність. Тому, вшановуючи пам’ять наших славних попередників, ми повинні давати відповіді на ті питання, які сьогодні ставить перед нами життя. Тоді ми станемо такими ж адекватними своєму часові, як і ті націоналісти, які 65 років тому проголосили у Львові самостійну Україну.

Виступ Богдана Федорака, виконувача обов’язків Голови Українського Державного Правління

Шановні пані й панове!

Дорогі друзі!

Сьогодні нас зібрав 65-річний ювілей події, політична вага й історичне значення якої щойно тепер починає усвідомлюватися сучасною українською державною елітою.

Події, яка нещадно витравлювалася з пам’яти українського народу в роки совєтського панування, й вона старанно ретушувалася на загальнонаціональному рівні в період незалежности.

Йдеться про самостійницький Акт, проголошений Організацією Українських Націоналістів під проводом Степана Бандери 30 червня  1941 року у Львові. Здавалося б, що святішого не може бути в історії поневоленого народу, як дні національних повстань, незалежницьких декларацій, народних революцій, які є святими днями для всіх держав безвідносно до того, на якому континенті вони розташовані. Чи то буде Індія або Ізраїль, чи Камерун або Болівія, чи Іспанія або Литва — складно собі навіть на мить уявити, щоб у тих країнах не був належно вшанований хоча б один державотворчий епізод з їхньої політичної біографії.

Зовсім інакше складається ситуація в Україні, де першорозрядні історичні події, які є фундаментом національної пам’яти, діляться на “хороші” та “погані”, достойні вшанування й недостойні, де творці та натхненники цих подій сортуються на різні категорії, де частину борців за незалежність визнають такими, а частину вважають мало не “кримінальними злочинцями.

Для того, аби зрозуміти, чи є реальні історичні підстави ігнорувати Акт 30 червня 1941 року, а чи ці підстави не є винятково політичного характеру, -для того, очевидно,  слід коротенько проаналізувати ті події, що відбулися у Львові в останній червневий день 65 років назад.

Нова війна, яка сколихнула світ 22 червня 1941 року, двобій, у якому в смертельних “обіймах” зчепилися дві світові потуги, став шансом для української нації черговий раз спробувати вирватися з лещат епохи бездержавності, досягти найвищого рівня політичної, національної та особистої свободи індивіда, які може гарантувати тільки самостійна, ні від кого незалежна держава.

Небачена досі, масштабна, тотальна і жорстока війна стала випробуванням життєвої сили всього українського народу, але найперше вона поставила на порядок денний питання зрілості політичного проводу нації, адекватності лідерів самостійницького руху тим завданням, які перед ними ставило життя.

Єдиною політичною силою, яка послідовно, безкомпромісно, у будь-яких політичних умовах, усіма доступними засобами боролася за повну незалежність України в період між двома світовими війнами була створена полковником Євгеном Коновальцем Українська Військова Організація, а згодом  Організація Українських Націоналістів. Ветерани українських армій, які пережили важкі роки збройної боротьби за свободу у 1914-1921 роках, на очах яких відбулося пробудження тисячолітнього велета — сонної козацької нації, котре було бездарно змарноване відповідальними політиками, дійшли до висновку, який можна стисло висловити в такій формулі – “Україна втратила незалежність не через брак програм, а внаслідок браку справжніх чоловіків для впертого та послідовного втілення тих програм”.

Відтак новий етап боротьби за незалежність у 1920-х роках розпочався з реалізації двох основних моментів. По-перше, з надання визвольному рухові нового ідеологічного фундаменту, яким стала ідея здорового, жертовного, об’єднуючого та організуючого, дієвого націоналізму. А, по-друге, із залучення до визвольного руху широких мас молоді, людей не зіпсованих жадобою влади чи грошей, не засліплених лукавими чужинськими ідеями “соціалізмів, комунізмів чи анархізмів”, людей, що не бажали грати за правилами, створеними іноземними окупантами, не хотіли втискувати себе у обмежені життєві рамки. 

Саме ця молодь, ці тисячі студентів та гімназистів, дітей священників, інтелігенції, селян і робітників зробили переворот у консервативному українському політичному світі, продемонстрували українському суспільству і світовій спільноті, як українці вміють самоорганізовуватися, боротися та жертвувати собою заради самостійности власної країни.

Молодь взялася до безкомпромісної боротьби під лозунгами “Здобудеш українську державу або згинеш у боротьбі за неї!”, “Україна для українців!” і “Свобода народам! Свобода людині!”.  Кожен із цих кличів є стислим викладом окремих аспектів ідеології українського націоналізму.

Держава – символ модерного справедливого ладу для кожної нації, запорука особистої свободи та соціальної справедливості, її осягнення можливе лише через безкомпромісний чин, радикальну дію – “здобудеш або загинеш”. Українська держава повинна охопити всі українські землі й встановити на землях, де переважають українці,  владу, яка діятиме насамперед в інтересах абсолютної більшості українських людей – саме так слід розуміти гасло “Україна для українців”, а не в расистському значенні, як намагаються витлумачити той клич окремі горе-історики. Нарешті, третє гасло демонструє фундаментальну, духовну демократичність українського націоналізму як ідеології, його боротьбу  як за свободу індивіда, так і за свободу інших народів, поневолених тиранами.

Під такими гаслами, з такими святими та чистими ідеями українська молодь провадила боротьбу проти окупантів українських земель у 1920-1930-х роках, з такими ідеалами зростала й формувалася Організація Українських Націоналістів, з такими ідеалами вона перетворилася на найпотужнішу і найвпливовішу силу українського самостійницького табору напередодні совєтсько-гітлерівської війни.

Ця війна, як уже було сказано, давала шанс українцям розпочати боротьбу за реалізацію своїх державницьких прав. Шанс невеликий, який міг набути реального змісту лише за умов формування сприятливої внутрішньополітичної та міжнародної кон’юнктури, однак проігнорувати який лідери українського визвольного руху не мали морального й історичного права. Відмова від спроби створити власну державу на початку війни перетворило б українські самостійницькі сили в стороннього спостерігача подій, які розгорталися на українських землях, дозволило б розвиватися історії в зовсім іншому, ще менш вигідному для української справи, напрямку. 

З метою надання Актові відновлення незалежної держави максимальної ваги та легітимності в очах українського суспільства, його творці домоглося створення Українського національного комітету в Кракові, що об’єднав представників більшості українських самостійницьких організацій і своєю декларацією від 14 червня 1941 року, фактично «благословив» людей з похідної групи Я. Стецька на проголошення історичного Акту. В умовах війни організувати «більш легітимне», з юридичної точки зору, проголошення незалежності було неможливо.

Окрім того, подібним революційним шляхом реалізації права нації на самовизначення неодноразово послуговувалися національно-визвольні організацій в різних куточках світу й це не є підставою для ставлення під сумнів повноцінності створених таким чином держав. Ведучи мову про легітимність Акту 30 червня 1941 року, не слід також забувати, що він був підтриманий численними зборами громадян, проведеними у різних куточках Західної та Правобережної України. 

Також підкреслимо, що повторювані довгий час закордоном звинувачення С. Бандери і Я. Стецька в тому, що вони не згадали в своєму документі про тяглість традиції української державності, розвіялися з відкриттям українських архівосховищ, у яких зберігається оригінальний текст документа з власноручними правками Я.Стецька. Там чітко записано, що виголошено Акт «відновлення» української державності (при чому слово «відновлення» написане рукою Стецька вгорі над закресленим словом «проголошення»), а далі дописано, що «Акт відновлення Української Держави після 23-х років неволі доконує Ярослав Стецько». В першому абзаці документа також записано, що  ОУН «проголошує відновлення» української держави. Цими словами про «відновлення” було чітко задекларовано спадкоємність між українськими державними традиціями 1917-1920 рр. і новим етапом державотворення.

Варто також наголосити на проблемі знаменитого третього пункту львівського Акта. Декілька речень, у яких згадується Німеччина, виноситься формальна подяка Гітлерові за звільнення від большовизму та декларується готовність українців взяти участь у війні з червоною Росією — стали предметом найбільших спекуляцій у історичних та навколоісторичних творах за останні шість з половиною десятиліть.  На підставі цих згадок про Гітлера, його Райх та армію, робиться висновок про маріонетковість новопроголошеної держави, оунівську колаборацію тощо.

Хоча будь-яка неупереджено мисляча людина розуміє, що колаборанти усі свої дії узгоджують з окупантами, що колаборантів окупанти не тримають по концтаборах, не розстрілюють і не вішають на площах, не замордовують тисячами на смерть у в’язницях. Відтак, якщо то не була колаборація, то що?

Очевидно, що третій пункт львівської декларації мав проголосити готовність українців до рівноправного міждержавного союзу з Німеччиною у випадку визнання останньою незалежності України. Якими могли бути рамки та формат цього союзу, чітко видно з Меморандуму революційної ОУН, підготованого ще 15 червня 1941 року групою провідних членів ОУН.

Одразу слід відзначити, що в середині 1941 року було небагато сміливців, які наважувалися розмовляти з гітлерівцями у такому повчальному тоні, як це зроблено в зазначеному документі. Тоді, коли російсько-большовицьке керівництво продовжувало чемно засипати гітлерівський Райх дипломатичними реверансами та стратегічно важливою для ведення світової війни сировиною, українські націоналісти уже з перших рядків червневого Меморандуму безжально розкритикували  нацистські концепції і рецепти вирішення “української проблеми”, після чого вдалися до погроз і ультимативних вимог до німецького керівництва. Наприклад, кажучи про реальність підстав для співпраці між Німеччиною та Україною, наголошується, що: “Такий союз може бути, якщо будуть поважатися життєві інтереси обох народівНеправильно заведена політика може привести до небажаних наслідків для стосунків обох народів, які пізніше буде важко подолати”.

Хто міг тоді наважитися згадувати перед нацистами про “життєві інтереси” свого народу чи погрожувати Гітлерові “небажаними наслідками”?! Питання риторичне.

Ще і ще раз підкреслимо, що коли молоді українські революціонери погрожували Гітлерові, “мудрий” кремлівський горець виголошував тости за здоров’я фюрера, а тому не його ідейним нащадкам звинувачувати сьогодні когось у сприянні нацистам. ОУН відверто застерегла нацистів, що «Навіть, якщо німецькі війська при вступі в Україну, звичайно, спочатку будуть вітати як визволителів, то незабаром ця ситуація може змінитися, якщо Німеччина прийде в Україну не з метою відновлення української держави і відповідними гаслами”. Націоналісти також прозоро натякнули на те, що у випадку насадження німцями свого окупаційного режиму, вони шукатимуть союзника в особі Англії.

Закиди у якомусь міфічному колабораціонізмі ОУН, виявленому Актом 30 червня 1941 року, є абсурдними. Йшлося про зовсім інші речі, яких критики львівських подій намагаються не помічати або ж надають їм заздалегідь фальшивого звучання. Критики дій революційної ОУН наприкінці червня 1941 року не люблять згадувати, що державотворчий Акт, виголошений у Львові,  став правовим фундаментом для діяльності Українського Державного Правління, Української Головної Визвольної Ради, Антибольшевицького Блоку Народів і, нарешті, він значною мірою послужив поштовхом до створення героїчної Української Повстанчої Армії, без жертовної боротьби якої ми навряд чи мали б сьогоднішню незалежність.

30-те червня 1941 року є одним із тих наріжних каменів, поряд із героїкою княжої України, звитягою козацтва, генієм Шевченка, відчайдушністю самостійницьких змагань 1914-1921 рр., жертовністю Карпатської України, завзятістю й безкомпромісністю УПА,-  які утримують на собі весь фундамент модерної української національної ідентичності, становлять незнищенні пласти національної пам’яти.

Без плекання та зміцнення цього фундаменту, спроба побудувати сучасну українську державність приречена на невдачу.

Шлях будівництва національних держав — це шлях вшанування національних героїв,  це той шлях, яким ідуть усі успішні держави світу, — хто відкидає цей прямий, чесний і світлий шлях, той блукає в пітьмі, збивається на манівці і, в результаті, опиняється на маргінесах світової політики, економіки та культури.

В Україні існує колосальна, надзвичайно потужна традиція національного будівництва, традиція вдалого, відчайдушного та тривалого протистояння світовим імперіям, традиція впертого відвоювання собі місця під сонцем. Цю національну традицію слід брати на озброєння новітнім керманичам України. Слід пам’ятати, про те, що світ продовжує залишатися жорстоким до слабких, що,  проголосивши незалежність у 1991 році,  Україна не позбулася традиційних загроз ззовні, які посилюються щоразу, коли українська держава намагається наповнити свій суверенітет реальним змістом.

Найбільш чітко висунута і аргументована ідеологами ОУН ідея боротьби проти Москви як агресивної імперії, що пригнічує чужі та уярмлює навіть власну націю, не втратила своєї актуальності до сьогодні, через 15 років після краху СССР. Європейські  політичні аналітики та економічні експерти наївно розраховували перетворити Росію на т. зв. “Європейську Канаду” – таке собі високо розвинене джерело сировини для Європи. У замін на газ та нафту європейці обіцяли допомогти Росії стати справді модерною, багатою, демократичною країною із заможними та вільними громадянами. Натомість кремлівські імперіалісти, користуючись вражаючою короткозорістю європейців, накинули на шию Європи енергетичний зашморг, оформивши свою нову агресивну стратегію в ідею “енергетичної імперії”.

Клич “Свобода народам! Свобода людині!” черговий раз стає найактуальнішим лозунгом дня, девізом, під яким українська держава отримує реальний шанс модернізуватися, перетворитися на провідну силу в протистоянні московській енергетично-економічній експансії, черговий раз стати заборолом Європи на шляху північно-східної агресії.

Навколо давнього гасла ОУН разом з Україною в монолітній єдності можуть виступити інші волелюбні, національні держави Центрально-Східної Європи, Балтики, Кавказу, Балкан і Центральної Азії. Лідери цих держав сьогодні мусять зрозуміти, що в них є два виходи – або стати разом з Україною до боротьби за відстоювання своєї власної повноцінної незалежності, або перетворитися на абсолютних маріонеток новітньої російської імперії, зберігаючи при цьому формально суверенний статус. Тож у сьогоднішній планетарній боротьбі за природні ресурси та схеми їхнього транспортування, страх не може бути добрим помічником.

Україна та її відповідальне керівництво мають у своєму розпорядженні набагато більші можливості, ніж мали творці Акту 30 червня 1941 року, але чого не вистачає нинішній політичній верхівці, то це віри у свою правоту, відваги й безкомпромісності, якою володіли Степан Бандера, Ярослав Стецько, Роман Шухевич і мільйони борців, що своєю працею, муками, жертовністю та смертю намагалися, у майже безнадійних політичних обставинах, вирвати свободу рідної країни з лап кровожерних імперій.

Історія продемонструвала, що українські націоналісти, керовані Степаном Бандерою, мали абсолютну рацію в основоположних питаннях стратегії й тактики своєї боротьби в 40-50-х роках минулого століття. Їхній курс на боротьбу проти будь-якого окупанта, але насамперед проти російського імперіалізму, як явища, що несе Україні та українцям не лише політичну чи духовну, але й фізичну загибель виявився вірним. Сьогодення підтверджує такі висновки. Відтак, невизнання з боку модерної української держави державотворчих актів своїх попередників, непошанування борців за національну незалежність виглядає зараз не просто цинічним і аморальним, а відверто злочинним.

І сьогодні, у цей святковий день, ми черговий раз з усією рішучістю ставимо питання про офіційне визнання нинішньої української держави спадкоємцями всіх українських національно-державних утворень, що існували на цій землі, про визнання всіх,  хто боровся за свободу і державну незалежність України, її національними героями, про зміну державної політики щодо осіб, які свого часу були причетними до злочинів комуністичного режиму, а сьогодні втішаються шаною і почестями з боку української держави. Без виконання цих елементарних, але фундаментальних вимог неможливий рух України шляхом прогресу, неможлива побудова справді європейського, національного, вільного, духовно здорового та заможного суспільства, про яке говорить президент України Віктор Ющенко. Сьогодні, як і 65 років назад,  наша мета стоїть перед нами чітко та зрозуміло – розвиток національної держави, як запоруки процвітання нації та самореалізації індивіда, наша праця в цьому напрямку буде наполегливою і рішучою. Перед очима національних героїв, які з Небес дивляться на нас, ми мусимо чітко задекларувати, що нині український народ більше не є народом саморозшматування, страху, рабства, малої праці та малої віри. Ні! Сьогодні український народ у складних історичних обставинах переплавляється на модерну націю – монолітну, відважну, працьовиту, сповнену самоповаги і віри, націю, достойну своєї чудової країни та свого героїчного минулого!