Слава Стецько: «Дипломатична діяльність Ярослава Стецькa»

З нагоди 105-ої річниці від Дня народження видатного ідеолога і теоретика українського націоналізму Ярослава Стецька, публікуємо спогади його вірної дружини і соратниці, засновниці Конгресу Українських Націоналістів, Голови Проводу ОУН, депутата Верховної Ради України другого, третього і четвертого скликань, співорганізатора Червоного Хреста УПА, жіночої мережі і юнацтва ОУН, Президента АБН (1986-2003 р.р.) світлої пам’яті,  Слави Стецько, виголошені на конференції Конґресу Українських Націоналістів у Києві, 1996 року.

«Я застановляюся на кількох ідеях, які заступав Ярослав Стецько, бо мене просили, щоб я, головно, розказала про його дипломатичну діяльність. В першу чергу треба знати,

що Ярослав Стецько вважав, що Україна є революційною проблемою світу, що від України буде залежати, чи буде існувати Російсько-Совєтська імперія, чи взагалі Російська імперія, чи ні. І тому, що ця імперія заволоділа вже одною шостою земної кулі, і тому, що вона загрожує всім іншим ще вільним країнам, отже, цілому світові, що від її розвалу зникне ця загроза, бо від того, чи існуватиме імперія, залежить, чи буде Самостійна Україна, чи ні, себто з розвалом імперії, з постанням Самостійної України зникає загроза для цілого світу, тому Україна є революційною проблемою світу.

Ярослав Стецько вважав, що наша ідея може бути сприйнята цілим світом, що ідею Самостійності України, потребу Самостійної України можуть підтримувати всі народи світу, бо в їх інтересі лежить саме те, щоб не було імперії, яка загрожує їхнім інтересам. І другу думку, яку він постійно розвивав у своїх статтях, промовах і своїх зустрічах – це альтернатива до нуклеарної війни. Ярослав Стецько переконував, що такою альтернативою є визволення поневолених народів.

Цю альтернативу він дуже широко розробляв і намагався поширювати – пересилати міністерствам закордонних справ, штабам військовим, міністерствам оборони різних країн. І не раз казав навіть, якщо зараз не підхоплять нашої ідеї допомоги визвольній боротьбі поневолених народів,то нехай в шухлядах тих штабів буде наша розроблена концепція, а колись вони до неї повернуться. Отже ж, наша ідея проти нуклеарної війни і за визволення поневолених народів повинна бути сприятлива для всіх. Він уважав, що ми можемо в цілому світі знайти співзвучні сили, які будуть боротися і проти комунізму, і проти російського імперіялізму. За тими силами ми й шукали. Треба було мати зв’язок, контакти, доступ до урядів і президентів, до прем’єрів, до парляментів, до військових чинників, до університетів, взагалі до інтеліґенції, до молоді. І щоби цю ідею розвивати в цілому світі, щоб мати ці зв’язки з тими силами, які можуть стати по нашій стороні, потрібно було створити велику світову організацію. І тому вже 1958 року Ярослав Стецько бере участь у конференції у Мехіко-Сіті, столиці Мехіко.

На цю конференцію приїхали представники вільної Азії, Америки, Канади, европейських країн, і Ярослав Стецько був одним із засновників комітету для створення Світової Антикомуністичної Ліґи, але не відразу. Виробили там плятформу, виробили інші документи, статути, але Світова Ліґа, як така, не була ще створена. Кілька років тривало, потім були конференції, і я мушу сказати, що на деяких була також наша делеґація – в Кореї, Тайпеї, Токіо, і ми довгий час брали участь як представництво України, а Ярослав Стецько постійно виступав як прем’єр України з 1941 року, крім того, як президент АБН, і так українську закордонну політику він вів або прямо в імені України, або через АБН, який був вже створений за кордоном 1946 року. І на тих нарадах, які мали остаточно завершити створення Світової Ліґи, постійно стояла одна проблема: чи та Ліґа буде лише антикомуністичною, чи буде виразно зазначено, що вона є за розподіл російсько-совєтської імперії на самостійні держави на їх етнографічних територіях.

Йшла боротьба. Я пригадую, що в Кореї ми вийшли з наради, бо американська делеґація наполягала, щоб цей пункт, де говориться про те, що Світова Ліґа має бути також проти російського імперіялізму, треба усунути, бо тоді американці не дадуть фінансової підтримки для Ліґи. Ярослав Стецько стояв з нашою делеґацією на тому, що ми не сміємо, без прийняття того пункту, увійти до Світової Ліґи. І друга проблема, за яку ми мусили зводити війну, це – чи Україна має бути прийнята там на рівних правах з американською делеґацією, канадською, китайською(себто націонал-китайською), німецькою та іншими?

Вступати до Світової Ліґи мали право різні делеґації та представництва: одні – державні, яких підтримували держави такі, як Корея, Національний Китай, Японія, Філіппіни — і делеґації, які були напівдержавними, які без дозволу стейт-департаменту (чи міністерства закордонних справ) нічого не приймали, як американська чи канадська, і від організацій — від європейських увійти до складу Ліґи, доки не буде визнане право за Україною, як Самостійною Державою, яка поки що не існує, але яка має право на існування на рівних правах з американською, японською та іншими делеґаціями.

Ця дипломатична війна тривала досить довго. І щойно 1967 року в Токіо справа була вирішена позитивно. Цілу ніч ішли наради. Ярослав Стецько був дуже ніжного здоров’я, але дуже твердий у своїх принципах, і він ніколи не відступав, коли йшлося про збереження принципів, і, врешті, над ранок японська делегації перемогла інших і сказала, що вона є за тим, щоб Україна була прийнята на рівних правах.

Це була велика радість для нас, бо ми пізніше були прийняті вдруге шістдесятитисячним вічем. На тому вічі йшла делеґація за делеґацією, а перед ними японські старшини несли національні прапори. Може, когось тепер синьо-жовтий прапор, який є святим прапором, є появою щодня, так сильно не зворушує, але тоді для нашої делеґації, очолюваної Ярославом Стецьком (в якій було одинадцять членів, в тому числі шість СУМ-івців, один пластун з Австралії, решта народів. І тут стало на перешкоді те, що Україна є поневоленою нацією, а хоче бути прийнятою на рівних правах. Ми не хотіли старших представників з Америки, Канади, ви собі можете уявити, яка то була для нас радість, коли шістдесятитисячне віче, підносячи високо кулак (так вітають в Азії), нас вітало, а ми лише розуміли слово «Украйна, Украйна».

Отже ж, із 1967 року ми стали членами Світової антикомуністичної ліґи, а Ярослав Стецько увійшов до проводу цієї Ліґи, який називали Екзекутивою. В преамбулі до плятформи Світової Ліґи було дуже виразно зазначено, що ця Ліґа є не лише проти комунізму (проти комунізму були всі ті держави), але й проти російського імперіялізму. Три роки ми переконували, що Ліґа має бути і проти російського імперіялізму. Очевидно, це попереджувало ряд зустрічів, розмов, листів, документів, різні наради і тому подібне. Від того часу ми є постійними співучасниками світових міжнародніх конференцій і здвигів. І так, щоби не оминути якоїсь країни, я перечислю їх, щоб вас ознайомити, який був терен дії нашої дипломатичної місії, наших дипломатів, які діяли від імени України і від усіх поневолених народів через АБН.

Отже, які країни були акцією нашої дії: це всі країни Західньої Европи, також Канада, США, країни Латинської Америки, Мала Азія, далі – Японія, Китай, Корея, В’єтнам, Індія, Пакистан, Афганістан, Тайланд, Філіппіни,Індонезія, Австралія, Нова Зеляндія, Анґоля, Єгипет, Мозамбік, Етіопія, Близький Схід –Ізраїль, Ліван, Іран, Савдівська Арабія. Дуже часто ми мусили змінювати пашпорти, бо не було місця на печатки, а ми жили, як бездержавні. Ярослав Стецько ніколи не хотів брати громадянства іншої держави, бо казав, якщо я презентую Україну, це було б нижче моєї гідности брати пашпорт іншої держави.

Він не дочекався українського громадянства, але я щаслива, що я його маю. Оскільки на тих міжнародніх конференціях, які, як я вже сказала, були делеґації державні, напівдержавні, громадські, тому це була колосальна можливість познайомитися з майбутніми президентами, наприклад, з Ніксоном, пізніше – президентом Америки, з Джоном Ґордоном – пізніше прем’єр-міністром Австралії, з різними членами Американського Конґресу і парляментів різних країн, новими достойниками, генералами, адміралами, членами НАТО, як, наприклад, з Джоном Гекетом. Я вам нагадаю, що Джон Гекет написав книжку «III світова війна». І в тій книжці він твердить, що українські націоналісти перебрали КҐБ, зробили переворот і завалили російську імперію. Хоч тоді ще далеко було до розвалу Совєтського Союзу. Отже ж, там була змога Ярославові познайомитися, з численними державними лідерами. Не раз президенти навіть радилися з ним. Ніколи не забуду, як наближалася Тейтофензива у В’єтнамі 1968 року. Дуже багато дипломатів уже покинуло Сайгон, я також боялася, думала, що ми теж будемо покидати, а Ярослав сказав: «Це буде ганебно: в’єтнамці лишаються, і ми залишаємося з ними». І тоді президент запросив його і багато радився з ним, що можна зробити, які прийоми організувати, які є перспективи і тому подібне. І пізніше, коли президент став еміґрантом у Лондоні, я кілька разів зустрічала його.

Список президентів і прем’єрів, яких знав особисто і спілкувався з ними Ярослав Стецько: президенти держав Рональд Реґен (США), Ричард Ніксон (США), Джордж Буш (як був заст. президента США), Нго Дін Дієм (В’єтнам), Нґуснм Ван Т’ю (В’єтнам), Фердинанд Маркос (Філіппіни), Сігман Рі (Корея), Франціско Франко (Іспанія), Чан-Кай-Ши (Національний Китай), Шарль де Ґоль (Франція), Конрад Аденавер (Німеччина), прем’єр міністри Джон Ґордон (Австралія), Кітта Качорн (Тайлянд), Джуліо Андріотті (Італія), Кіші Нобусуке (Японія), Геральд МакМілан (Англія), адмірал Карлос Пенна Ботто (Бразілія), генеральний секретар Південно-Азійського оборонного пакту (СЕАТО) ген. Хесус Варгас, Дж.Чітун-да (шеф УНІТА, визвольної організації в Анґолі), Отто Фон Габсбурґ (наслідник трону Габсбурґів), посол до Европейського Парляменту і почесний президент Европейської Ради Свободи, керівник проєкту оборони з космосу «Стратегічна Оборонна Ініціятива» ген. Деніель Ґрейгам (США), міністер торгівлі Італії і визначний державний муж Европи Іван-Матео Ломбардо, провідні діячі НАТО — генеральний секретар Джон Гекетт (Великобрітанія), генеральний секретар Волтер Вокер (Великобрітанія), генеральний секретар Роберт Клозе (Бельгія) та багато інших.

Я мушу сказати, що Ярослав Стецько так поводив себе, що поряд з ним не відчувалося, що ми є представниками поневоленої нації. Його трактували як представника держави, і коли Де-Мерель, він тоді був прем’єром, запросив його до Туреччини як голову Української Держави, то Росія відразу дала ультиматум, щоб турки його видалили. Турки робили все, щоб була велика популярність української справи, і навіть повезли його кораблем під берег України Чорним морем, щоб він набрав у пляшку води з Чорного моря. Коли ховали Степана Бандеру у Мюнхені 1959 року, то ця вода скроплювала його могилу.

Отже ж, величезна плеяда президентів, генералів, міністрів були його особистими знайомими. Ярослав Стецько сказав, що нашу ідею треба нести в народ, що вона наскрізь демократична, вона буде переконувати, і нею не можна обмежуватися лише до зустрічів з провідниками народу, і тому він обстоював ідею проведення масових акцій. Ви знаєте, що була величезна кількість різних масових демонстрацій, вони охопили Вашінґтон, Нью-Йорк, Оттаву, Торонто, Сідней, Канберу, Берлін,тоді навіть, коли він був ще поділений, Бонн, Париж та інші столиці світу.

Де були московські амбасади, біля них відбулися різні маніфестації, і було виразно, під якими прапорами йдемо ми, і старалися всюди втягати населення даної країни. Коли відбувалася і Конференція Гельсінкських Домовлень у Мадріді, ми влаштували голодівку. Там є горстка українців, але вони включали еспанців, які приносили нам коци вночі, щоби ми не мерзли, свічки, щоб ми могли бодай коло свічки погрітися, а коли ця демонстрація проходила вдень, то ми не знаємо звідки взялося 500 людей, бо нас всього було 20 – кілька українців, що приїхали, і пара тих, що студіювали у Мадріді. Отже ж, всюди був клич залучати народні маси: українські, поневолених народів і народів світу, іти між ті маси, іти між робітництво, студентство, ширити нашу ідею, показувати, що вона є спасенною, справедливою, такою, що дає розв’язку світової проблеми, що лише нація і національна держава можуть бути розв’язкою проблем у світі. За ту ідею ми дуже багато здобули визнавців у цілому світі. І там, де жила наша еміґрація, і там, де її не було, або були лише еміґрації поневолених народів з АБН. І до таких гучних акцій можна зачислити акції у Скандінавії – у Данії, Швеції та Норвегії, коли Хрущов відвідував ці країни. Ми там мали небагато людей, але ця акція була дуже вдала. Тоді саме українці відкрили пам’ятник нашому генієві і пророкові Шевченкові у Вашінґтоні (27 червня 1964 р.), на відкриття якого поїхав Ярослав Стецько після Стокгольму. Але перед цим відкриттям була акція в Стокгольмі, і про неї заговорив світ, тому що там була зроблена акція проти Хрущова.

На пресовій конференції Хрущов так розсердився тим, що Ярослав Стецько нагадав союз Швеції з Україною, союз Карла XII з гетьманом Мазепою, що цілу годину лаяв і прем’єра Швеції Герляндена, і Мазепу, і Бандеру, і Стецька, і УПА – все, що йому на думку прийшло, цілу годину він гримав кулаком і погрожував прем’єрові, що йому захотілося полтавських галушок, що він програє, як програв Карл XII під Полтавою. І цю акцію пам’ятають шведи донині, а деякі молоді студенти, які брали в ній участь, і сьогодні є великими приятелями України. Один з них – Бертіль Геґман, голова стратегічного Інституту, був на нашому Першому Зборі Конґресу Українських Націоналістів. Він 12 років за власні гроші видавав «Дет Фрі Україна», себто «Вільна Україна», бо його просив Ярослав Стецько, щоби він працював для України, а за те надав йому Почесне Громадянство України. І таких друзів, приятелів можна дуже багато нарахувати по цілому світі.

Я думаю, що прийде час і ми вивчимо цю епоху. Ярослав Стецько вважав, що не треба війни, не треба конфронтації з Росією, що Росію можна розвалити зсередини, бо Росія є на вулкані. Про це ним написано багато статтей, а генерал Фулер, один з найвизначніших військових авторів у Великій Брітанії, твори якого перевидані в 12-ти країнах світу, написав передмову до цієї праці, яка доводить, що Совєтський Союз можна розвалити зсередини. Дуже велика увага була приділена Ярославом Стецьком АБН, і тому АБН був розбудований у цілому світі.

Не раз наші українці в Америці чи Канаді говорили, чому лише ми маємо давати гроші на видання, конґреси, конференції, чому не дають інші національності? Ми їм вказували на те, що, наприклад, Туркестан навіть сотні людей не має в Західньому світі, але вони є в Індонезії і мають свій Комітет Єдности. І коли ми були на одній міжнародній конференції, то виступав один індонезієць, якого я майже не зрозуміла, я чула цілий час «Білороша … Юкрейн … Юкрейн … Білороша». І тоді я підійшла до нього і питаюся: «Ви багато говорили, поясніть мені, про що». І він сказав: «Оскільки Білорусь і Україна є членами ООН, то їм належить самостійність, вони повинні мати свою армію, свою закордонну політику і мають бути визнаними народами світу». А я його питаю, звідки у вас такі знання цих проблем. Він відповів, що їхні представники створили Комітет Єдности, і від них вони знають про Україну, Білорусь і про всі інші поневолені народи, які прагнуть самостійности.

І знов таких прикладів є багато, де не українці, а інші національності, чи то на Близькому Сході, чи в Туреччині, чи по інших країнах робили спільну нашу справу, інформували світову громадськість на користь України. І, наприклад, саме чеченський народ. Ми тепер, Україна, дуже багато допомагаємо морально, політично чеченському народові, а я хочу сказати, що 40 вихідців із Північного Кавказу були членами парляменту у Туреччині. І я радію, що тоді, коли Сталін вивіз чеченців та інших північних кавказців, що саме Україна давала їм велику підтримку у цілому світі.

Шановні, я б залюбки багато могла розказати про ту величезну дипломатично-політичну працю Ярослава Стецька. Я ніколи не забуду, як він старався допомогти зв’язками Чомбе у Великій Брітанії і він так, жартуючи, сказав: «…я чуюся як великий маклер, сам не маю держави, а допомагаю пов’язати з американським чи британським урядом, і як мені це вдається». Так, дуже часто ми були дуже шановані завдяки його поставі, завдяки його великій, глибокій думці, візії. Ярослав Стецько мав зв’язки з різними народами світу, дуже визначними особистостями, від голів держав починаючи, студентами закінчуючи.

Я ще хочу сказати, що цю нашу дипломатичну працю Ярослав вів прямо від ОУН, будучи відповідальним за зовнішню політичну діяльність. Він вів її і через світову Анти-комуністичну Ліґу, він вів її через АБН і він ініціював і створив Европейську Раду Свободи. Ця Европейська Рада складалася з визначних европейців: генералів, міністрів, членів парляменту і її тепер очолює член Швайцарського парляменту мадам Обрі. Вона була одною із перших, що приїхала з великою швайцарською делеґацією в початках існування уже незалежної України. І таких приятелів дуже багато є на цілому европейському континенті.

Голова Данського парляменту відмовився приймати Хрущова. Він сказав, що робить пресову конференцію для українського — справжнього прем’єра, а Хрущов є колонізатором і не репрезентує справжньої волі України, і тому навіть не пішов з ним на зустріч. І можна багато перечислити европейців, які до сьогоднішнього дня є великими симпатиками української справи.

Я мушу сказати, що мене заскочила Деклярація про самостійність у серпні далеко від України, від Европи — у Коста-Ріці. Ввечорі у Коста-Ріці був державний бенкет, який уряд робив для нас, делеґатів. Я вам скажу, південні та центральні американці є людьми надзвичайно емоційними, багато з них плакало про вістку, що Україна нарешті стала самостійною державою, а цілий вечір був обернутий на тріюмф приязні, симпатії до українського народу. Дуже дякую за вашу увагу і бажала б, дуже хотіла б, щоби ви вивчили ту епоху нашої закордонної політики, яку очолював і добре вів Ярослав Стецько».


Слава Стецько

Київ, 1996 рік

(Матеріали і фото —  з архівів Конгресу)