Депортація чеченського та інгушського народів: 71 рік опору російській агресії

У понеділок 23 лютого 2015 року в приміщенні Майдан Прес Центру за адресою вул. Інститутська 22/7, відбулася прес-конференція приурочена до 71-х роковин депортації чеченців та інгушів до Середньої Азії і Казахстану, а також до річниці Революції Гідності. Організатором виступив Майдан Прес Центр, Альянс Балто-Чорноморський Націй ініціював захід.

В прес-конференції взяли участь член Головного Проводу Конгресу Українських Націоналістів, Голова делегації Кабінету міністрів України в Чеченську Республіку Ічкерія в 1995 році Тарас Процев’ят, громадсько-політичний  діяч та одна з засновників  АБЧН Тамара Шевладзе,прес-офіцер міжнародного миротворчого батальйону ім. Дудаєва, посол Ічкерії в Україні Аміна Окуєва, а також член Головного Проводу Конгресу Українських Націоналістів, головний редактор тижневика «Нація і держава», військовий журналіст, що багато разів побувала в Чечні, в тому числі і під час військових дій, Марія Базелюк.

71 рік тому, а саме з 23 по 27 лютого 1944 року, на території Чечні радянські окупанти розпочали криваву операцію «Чечевиця» , що полягала в депортації чеченців та інгушів з території ЧІ АССР до Середньої Азії і Казахстану, а насправді стала  безжальним геноцидом.

Лише протягом одного дня було вбито 12 тисяч мирних жителів. Не щадили ні дітей,  ні людей похилого віку, ні вагітних жінок. В загальному за 13 років депортації чеченці втратили 60-65 відсотків своєї чисельності.

Всі спікери з болем згадували жахливі факти депортації, а Марія Базелюк принесла  фото і книги, серед яких унікальне видання  1994 року  «Хайбах: Слідство триває» , авторства Чагаєвої Тамари, Гаева Салмата і  Хадісова Муси.

Аміна Акуєва подякувала Конгресу Українських Націоналістів за участь у  конференції та за підтримку чеченського народу і зазначила:«Путін – послідовник Сталіна, його може зрозуміти тільки маніяк з хворою психікою. Те, що відбувалось під час депортації – геноцид» — заявила Аміна Окуєва, і  наголосила, що чеченці хочуть і будуть надалі допомагати Україні у звільненні від окупантів. Також надала відео, в якому загиблий нещодавно на сході за свободу України бригадний  генерал Чеченської Республіки Ічкерія Іса Мунаєв називає себе «чечено-бандерівцем».

Тамара Шевладзе так прокоментувала ситуацію в Чечні: «Грузини та Чеченці — братні народи. 20 відсотків грузинської території зараз окуповані.   На сьогодні лише  Парламент Грузії визнав геноцид чеченського та черкеського народу. Важливо, щоб весь світ знав про такі  страшні злочини».

Марія Базелюк наголосила, що  «біль чеченського народу  вже років з 20  є й моїм болем. Чеченців завжди намагаються винищити. За всю історію свого існування їм ще жодного разу не вдавалось набрати кількості 1 млн. населення.  Під час голодомору чеченці врятували багато українських сімей, і духовні зв’язки в нас з ними дуже давні. Тому Путін зараз  і присилає в Україну своїх «нацподонків», з метою помститись за те, що український народ допомагав чеченцям під час їхньої  священної війни».

Тарас Процев’ят розповів про труднощі та небезпеки, які довелось здолати під час доставки гуманітарного вантажу  у 1995 році, а також провів аналогії Чеченської війни з тими подіями, що зараз відбуваються на сході України: «Недаремно в свій час Джохар Дудаєв ввів в обіг слово «русизм» — неофіційна назва ідеології й практики правлячого режиму Російської Федерації початку 21-го століття, синтез расизму, нацизму і сталінізму. Росія ніколи не припиняла заходів по знищенню української державності. Ще з XV ст. Україна знаходиться в перманентній війні з Росією».

За словами Тараса, «вони використовують одні і ті ж методи: паразитування, садизм,  депортації, системні обстріли, системне знищення інфраструктури, метою яких є знищення вільних народів. Це мало бути і на західній Україні, та  їх зупинила УПА.  У Чечні потім саме боротьбу загонів УПА  взяли за приклад, і вчились воювати  саме на українському  досвіді, про що нам не раз казали самі чеченці ».

Всі промовці наголошували на тому, що згадуючи теперішні події  на Сході України і  події  чеченських воєн , можна сміливо стверджувати, що російська влада ніколи не зупиниться і ніколи не зупинялась. Доки існує ця імерія зла – доки буде існувати і її терор. Важливо, щоб про  злочини проти людства знав весь цивілізований світ,  ми не маємо права забувати про трагедію Хайбаха, яка майже півстоліття замовчувалась,  адже, як підкреслила Аміна Окуєва « Гаагзький трибунал давно чекає на них».

Відеозапис прес-конференції: https://www.youtube.com/watch?v=YQM9RdU_qmI

Прес-служба КУН