Форум молодих націоналістів у Львові

Ідея скликання  форуму народилася  у молодих  новобранців Львівської МО Конгресу Українських Націоналістів не одразу. Спочатку був намір згуртувати молодих націоналістів міста. Цю ідею підтримала Політрада ЛОО Конгресу, і  справа набула активного поширення та досягла всеукраїнського рівня.

Не бракувало і суперечок та дискусій, але мета вартувала того. Із другої спроби обрали місце проведення. За пропозицією жовківчан визначилися на користь містечка Дубляни, що біля Львова, де знаходиться Національний Аграрний Університет. Саме тут навчався провідник нації Степан Бандера, щоправда,  тоді це було відділення Львівської Політехніки. Зараз тут працює Музей провідника ОУН  та  споруджено йому один з перших пам’ятників свого часу. На вибір місця вплинула  й обставина півгодинної близькості  Зашкова – Батьківщини  Євгена Коновальця, де функціонує музей-садиба засновника ОУН, як відділ Львівського Державного історичного музею. Тут на місцевому цвинтарі поховані його батьки,  а біля музею споруджено пам’ятник.

Після тривалих перемовин-контактів у соціальних мережах стало зрозуміло, що ідея форуму зацікавила молодих націоналістів інших областей України. Брак коштів, негода, епідемія  грипу вплинули на кількість учасників, але до нас таки прибули представники 7 областей  України та  Києва. Програма була розрахована на 2 дні. Першого дня, 3 грудня,  учасники з’їжджалися ,поселялися, відвідували згадані вище меморіальні об’єкти. У Зашківському  музеї гості довідалися зокрема про те, що керує закладом наш однопартієць  Ігор Селецький. Ініціативний і відданий справі патріот , удостоєний Почесної грамоти ОДА з нагоди 25-ліття Незалежності ( яку, до слова, і передали цього  дня). Не отримав на реалізацію своїх проектів  ,на жаль, грошей  від влади. Гості довідалися й про трагічну долю пам’ятника Є. Коновальцю . На початку 90-х перший його варіант підірвали кагебісти. Тепер  тут є і  зруйноване вибухівкою погруддя, без руки і голови . Схожі долі засновника ОУН і його пам’ятника. Та згодом, після цього варварського руйнування, скульптор Р.Романович  зробив  ще один пам’ятник, який і сьогодні прикрашає садибу-музей, а  інший — красномовно нагадує про російський тероризм.

Перший день Форуму закінчився вечором знайомств, щоправда без куліша на вогнищі через негоду.

Зранку,4 грудня, все відбувалося за планом. Ранкова руханка, участь  у святковій літургії з нагоди християнського свята Введення  у храм . Зрештою, реєстратори зафіксували прибуття  на Форум 72 делегатів та гостей, яких на плідну роботу благословив місцевий священник. Серед  гостей: Голова Конгресу Українських Націоналістів Степан Брацюнь,  Голова Дніпровської районної організації Конгресу у м. Києві, режисер Театру української  традиції «Дзеркало»  Володимир Петранюк, провідник ОУН Львівщини Олег Гринюк, голова ЛОО КУН Тарас Гентош, громадський діяч Юрій Антоняк,  двічі  обраний головою м. Івано-Франкове  на Львівщині, конгресівець, активний волонтер  Іван Семерак ( теж отримав  Почесну грамоту ОДА), директор місцевого музею історії Університету Юрій Токарський,  доцент з Умані, кандидат наук Ольга Барвінок, бійці АТО з «Правого сектора», батальйонів ОУН та «Айдар», 21-ої бригади ЗСУ. Воїнів учасники зустріли оплесками і стоячи.

Після вітальних виступів гостей розпочалися основні доповіді.  На тему «Проблеми та потреби Української молоді  та наші завдання ,які  з цього випливають» виступила кандидат  педагогічних наук Наталія Пастушенко, заступник директора Львівського Інституту післядипломної освіти. З доповіддю на тему «Українська державність, тяглість історичної традиції та актуальні проблеми» виступив кандидат політичних наук, доцент Уманського Педінституту ім.П.Тичини Ярослав Балановський. За відсутності через  хворобу, була зачитана також доповідь кандидата технічних наук ,першого міського голови Львова Василя Шпіцера на тему «Український шлях – український Президент». Доповідачі торкнулися справді актуальних питань, зокрема Закону про освіту, який ухвалений  ВР в першому  читанні  нещодавно, а також майбутніх виборів президента.

Першу половину пленарного засідання  завершив своїм виступом бард Олександр Шевченко. Перед обідньою перервою учасники і гості зібрання сфотографувалися на згадку біля пам’ятника Бандері з величезним червоно-чорним прапором, використавши чудову морозно-сонячну погоду. По обіді розпочалися виступи в дискусії, в яких взяли участь О. Сухарєв з Одеси, О. Попов  зі Львова, В. Сороковий з Полтави, В.Мелех зі Львівщини, М.Козак –член оргкомітету Форуму, голова Жовківської  РО Конгресу Українських Націоналістів В.Спаньчак  а також від батальйону ОУН — А.Маланчук  із Дрогобича. Місцевий фотоаматор Б.Бондарчук продемонстрував присутнім свій відеоряд першого дня Форуму молодих націоналістів.

На закінчення учасники Форуму обрали керівництво молодіжної референтури  ЛОО Конгресу,  на чолі з ініціатором заходу Володимиром  Савчиним та керівну ланку всеукраїнської референтури  під орудою Миколи Хлівного з Черкащини. Обидва очільники є студентами. Учасники також ухвалили звернення та рішення, в основу  яких лягли пропозиції  учасників та оргкомітету. Створено також всеукраїнський комітет, на чолі з Ярославом Балановським, із організації аналогічного форуму освітян.

Де-які  учасники Форуму залишилися у Львові ще на 2 дні. Скориставшись нагодою ,вони відвідали Музей «Тюрма на Лонцького», ,Собор Святого Юра з криптою митрополитів, помолилися до однієї з семи копій Туринської Плащаниці. Вклонилися пам’ятникам видатних діячів Нації та Держави,  а також відвідали Музей визвольної боротьби.

6 грудня молоді націоналісти та їх провідники долучилися до участі в заходах до Дня Збройних Сил України. Зокрема , військового параду в центрі Львова, демонстрації  сучасної військової техніки і відвідали Музей –заповідник «Личаківський цвинтар», де вшанували Меморіал Української Галицької Армії та могили героїв АТО.

Хочеться вірити, що Форум стане актом своєрідного перезавантаження  роботи ,залишить приємні спогади його учасникам, спонукатиме до активних конкретних дій, як це з молодих літ чинили на благо Української нації Євген Коновалець та Степан Бандера.

А перші підсумки уже є. І вони приємні хоча б тому, що в соціальних мережах на новину про Форум відгукнулося чимало активістів Молодіжної референтури минулих років.


Голова Львівської МО Конгресу Українських Націоналістів

Ігор ДАНИЛИХА


Фото — Володимир ПЕТРАНЮК