До 75-річчя створення Української повстанської армії. Марія Процев’ят — подвижниця нації

З нагоди свята Покрови Пресвятої Богородиці,  75-річчя створення Української Повстанської Армії та Дня захисника України Конгрес Українських Націоналістів нагородив  «Подякою» заслужену артистку України, Кавалера Хреста Заслуги ІІ ступеня Великої Британії, незмінного художнього керівника ансамблю національної пісні «Вірли» і Товариства Лева, відому українську співачку пані Марію Процев’ят. Нагороду присвоєно за перше в новітній історії України виконання  заборонених в СССР  українських  гимнів  “Ще не вмерла України ні слава, ні воля”, ”Ой у лузі  червона калина”, “Зродились ми великої  години”, “Боже великий, єдиний”, які зазвучали на найвідоміших сценах України, міських площах, майданах, стадіонах вже в другій половині 1980-х рр, та за відродження  в концертному виконанні патріотичних пісенних творів українського воїнства ХХ століття — Січових стрільців та бійців ОУН-УПА в авторських  обробках п. Марії  для мішаного хору.

Марія Процев’ят народилася в с. Нагірянка Чортківського р-ну Тернопільської обл. у патріотичній родині знаного на всю округу ремісника Івана і шляхетної селянки, солістки церковного хору Євгенії, спів якої слухав Митрополит Андрей Шептицький та, як пізніше  з’ясувалося, була членом ОУН. Пані Марія ще ученицею дев’ятого класу відмовилася вступати у комсомол, тому змушена була закінчувати 10-клас у  Чорткові, щоденно долаючи 20 км. до школи і в зворотному напрямку. Вступивши до Львівського музично-педагогічного училища ім. Ф. Колесси в 1954 році організувала протест проти викладання російською мовою історії української музики, за що вся група була відрахована з училища. І лише завдяки втручанню корифея українського театру Наталії Ужвій вдалося повернути студентів до навчання.

1962 року будучи студенткою Львівської державної консерваторії ім. М. Лисенка у класі Одарки  Бандрівської — відомої співачки, дочки К. Бандрівського – близького друга Івана Франка, племінниці всесвітньовідомої Соломії Крушельницької, М. Процев’ят активно долучається до руху у шістидесятники як член Президії Львівського клубу творчої молоді «Пролісок» у Львові  (президент М.Косів, віце-президент Б. Горинь). Очолюючи культурно-театральну секцію клубу, вже тоді проявила себе як талановитий громадський діяч та організатор культурного життя краю. За короткий час ініціювала та організувала десятки концертних програм, присвячених визначним історичним подіям та видатним постатям української історії та культури, які з успіхом презентувалися у Львові, Івано-Франківську, Рівному Калуші, Камянці-Подільському, Роздолі, Добротворі, Золочеві, Трускавці, Моршині та багатьох інших містах. Після акції у квітні 1965р. біля могили Шевченка в Каневі за наказом КГБ клуб «Пролісок» було розігнано,  розпочалися політичні арешти.

А в 1972 році М. Процев’ят у великому залі Львівської консерваторії організовує та  виконує цикл  концертних   програм, до  яких включає січові та  патріотичні пісні в обробці відомого українського композитора А. Кос-Анатольського.  Концерти завершувалися глибокою ніччю, оскільки майже після кожного твору на сцену піднімалися глядачі, виголошували патріотичні промови, читали українську поезію. КГБ відреагувало миттєво. Співачку поставили перед вибором: або звільнення із посади викладача за власним бажанням,  або  арешт.

Але Марія Процев’ят продовжувала служити українському народові і національній культурі, проводячи активну концертно-виконавську діяльність та будучи незмінним організатором та режисером-постановником заборонених на той час комуністичною владою Шевченківських концертів та святкових музичних вечорів присвячених видатним українським  композиторам  та  поетам   М.Лисенку,  Ст. Людкевичу,  І. Франкові, Лесі Українці та ін. у формі творчих звітів вокального класу у Львівському музично-педагогічному училищі ім.  Ф.Колесси. Концертні програми постійно збирали ажіотажні аншлаги – глядачі стояли в коридорах за відсутності  місць у залах. Використовуючи свої диригентсько-хормейстерські навики, М. Процев’ят створила студентські вокальні та вокально-інструментальні ансамблі (бандуристів, сопілкарів, гітара-вокал), які не лише збагачували сценарно-режисерську палітру музичних вечорів, але й концертували по Україні та республіках СССР. Маючи вроджене відчуття сили пісенного слова для участі в концертних програмах артистка виховує плеяду майстрів художнього слова, які виконують в організованих нею концертах твори Т. Шевченка, І.Франка, Лесі Українки, В. Стефаника, поетів-сучасників,  здобувають лауреатство на всеукраїнських та загальносоюзних конкурсах читців.

З приходом горбачовської «перестройки» М. Процев’ят  розгортає діяльність у сфері  українського  національного  мистецтва та культури.  Як керівник–наставник  етнографічної секції  Товариства  Лева (з часу його заснування).

У 1987-90 рр, вона — автор концепції, організатор, режисер та хормейстер відроджених автентичних фольклорно-етнографічних масових дійств та обрядів різдвяного вертепу,  великодніх гаївок,  обряду обжинок у Музеї народної архітектури та побуту у Львові, які сьогодні стали насправді народними, традиційними та проводяться щорічно, на Трухановому острові у Києві, на сценах Українського дому (на той час музею В. Лєніна), Жовтневого палацу, Будинку кіно у Києві, Львівської опери та театрів імені Марії Заньковецької,  юного глядача у Львові, багатьох інших майданчиках і сценах повсюдно в Україні. Задля відновлення обрядових дійств гуртувалися десятки тисяч глядачів, значна частина з яких ставали безпосередніми  учасниками відроджених до життя українських обрядів.

У 1987 р. М. Процев’ят створює із найбільш вокально-обдарованих молодих активістів Товариства  Лева та студентської молоді львівський  ансамбль   української  національної пісні «Вірли», який відіграв визначну роль у відродженні національної-державницької  самосвідомості українського народу. За ініціативою багаторічного незмінного художнього керівника, хормейстера та диригента  «Вірли»  вперше в українській  новітній  історії  виконані на міських площах, стадіонах, найвідоміших сценічних майданчиках України заборонені в СССР  українські  гимни  та введено в концертно-виконавський хоровий обіг пласт заборонених творів українських січових стрільців та ОУН-УПА. Крім того, в репертуарі ансамблю три композиційні варіанти Божественної Літургії св. Івана Златоустого із духовних творів українських композиторів А. Веделя, М. Березовського, Д. Бортнянського, М.Вербицького, М. Лисенка,  К. Стеценка  та інших, козацькі, народні пісні, колядки, щедрівки, гаївки, купальські та обжинкові пісні, більшість з яких аранжовані для мішаного хору М. Процев’ят. В активі «Вірлів» — три компакт-диски, які сьогодні стали колекційними  раритетами,  декілька  телевізійних  музичних  фільмів, записи  низки  теле-  і радіопередач.

«Вірли» патріотичними піснями супроводжували встановлення  українського  державного прапора на  Львівській  ратуші та Львівському національному   академічному театрі  опери  та балету імені  С. Крушельницької (1990), проводжали до останньго прихистку на Байковому   кладовищі Василя Стуса та його побратимів Юрія Литвина і Олексу Тихого (Київ, листопад 1989). Ансамбль брав участь у Першому Всеукраїнському  фестивалі української сучасної пісні та популярної музики “Червона рута” (Чернівці,1989), святкуваннях 175- ї та 176-ої річниця від дня народження  Т. Шевченка (Київ, Канів, 1989), 500-річчя заснування  Запоріжської Січі (Запоріжжя, 1990), Всеукраїнському культурологічному поході  “Дзвін” (Канів, Яготин, Миргород, Лубни, Сорочинці, 1990), Другому Міжнародному фольклорному фестивалі (Київ,травень 1990),   Українському молодіжному  фестивалі поезії “Золотий гомін” (Київ, 1990), Першому міжнародному фестиваль українського фольклору «Громада» (Львів, липень 1990), Християнському з»їзді «Українська  молодь Христові» (Львів, вересень 1990), Всеєвропейських християнських з’їздах «ТЕЗЕ» у Чехії та Франції (1990, 1994). «Вірли» активні учасники Щевченківських святкувань  (Київ-Канів, березень-травень 1989- 1990),  Академії  до 125-річчя з дня народження А. Шептицького (Львів, 1990), святкувань з нагоди 90-літнього  ювілею  заснування  Товариства  «Січ»  у  Галичині К. Трильовським ( Завалля,  Івано-Франківськ, 1990), 120-річчя від дня народження Л. Українки (Луцьк, Ковель, лютий 1991),  багатьох інших міжнародних та всеукраїнських акцій, та фестивалів. Ансамбль неодноразово концертував в обласних центрах України, в Криму, десятках міст і сіл нашого краю. «Вірли» репрезентували українську пісню та хорове мистецтво в гастрольних турне по Великій  Британії,  Бельгії, Франції,  Німеччині, Чехії,  Польщі, Литві, Латвії, Росії, Молдові (Придністров’ї).

Все своє творче життя М. Процев’ят  пропагувала українську культуру і мистецтво  у тісній співпраці з товариством «Знання»,  журналами  «Музика і життя», «Обрій», «Вечори поезії», «Наукове студентське товариство», Львівським та Київським будинками актора та Будинками  вчених,  клубом  «Есперанто» тощо.

М. Процев’ят завжди активно задіяна громадсько-політичною працею, яка стала органічним продовженням її мистецької творчості. Окрім вже згадуваних Львівського клубу творчої молоді „Пролісок” та Товариства  Лева, вона засновник та член Головного  Проводу  Всеукраїнської  Ліги Українських  Жінок (ВЛУЖ),  заступник  Голови  Львівської обласної організації, голова культурологічної референтури, куратор  східних  областей   України. Також  М.Процев’ят перший заступник  Голови  Української  Християнської  партії  жінок (УХПЖ) та керівник  культурологічної  секції, засновник  жіночої  асоціації  “Взаємодія”, яка об’єднує  жіночі  громадські   організації   Львівщини,  постійний член   комітету     святкування  Дня  Матері  у Львові.

Сьогодні М. Процев’ят — доцент кафедри сольного співу Львівської  національної музичної  академії  ім.  М .В.  Лисенка продовжує передавати свій величезний досвід та знання молодому поколінню українських митців, іноземним студентам, продукувати нові мистецькі ідеї, організовувати численні концертні програми,  готувати нові мистецтвознавчі розвідки, як член комітету  із   святкування  Дня  Матері  в м. Львові, консультувати музичні заходи свята, захоплена активною громадською роботою.

м. Київ 14 жовтня 2017 року

Тарас  Корінь.