«Спомини мого життя»

30 червня, в день 76-ї річниці проголошення Акту відновлення Української держави, в Київському міському будинку вчителя (Будинку Центральної Ради) відбулася презентація книги відомого українського громадсько-політичного діяча, провідного учасника національно-визвольних змагань, в’язня нацистських концтаборів Омеляна Коваля «Спомини мого життя».

Голова Конгресу Українських Націоналістів Степан Брацюнь, який проводив презентацію, підкреслив унікальність «Споминів». Їх автор — непересічна постать в історії українських національно-визвольних змагань. Омелян Коваль – лицар честі і відваги, який вже майже століття вірно служить українській справі, не бажаючи «ні слави, ні заплати» взамін. Соратник провідних діячів ОУН, зокрема, Степана Бандери, Ярослава та Слави Стецьків, Степана Ленкавського, він одним із перших повернувся в Україну після проголошення її Незалежності і поринув у вир боротьби за відродження Української державності.

Примітно, що на презентацію прибули і виступили колишні вихованці пана Омеляна Коваля, який впродовж двадцяти років очолював на еміграції Спілку Української Молоді, — Андрій Гайдамаха та Андрій Васькович.

Цікаві факти із життя та діяльності автора «Спогадів» навів його син, дипломат Зеновій Коваль, який прибув на цей захід із Парижу.  Про подвижницьку, невтомну працю батька та мами, вірної дружини Іванни розповідала дочка Віра Коваль. У вщерть заповненому залі було чимало людей, які познайомилися з Омеляном Ковалем уже в Україні, разом з ним створювали Конгрес Українських Націоналістів, працювали у Всеукраїнському педагогічному товаристві імені Григорія Ващенка, засновником якого він був.

На урочисте дійство завітав і виступив – саме в день 110-ліття свого батька, легендарного Романа Шухевича – народний депутат України Юрій Шухевич. На святі промовляли Голова Всеукраїнського Братства ОУН і УПА, заступник Голови КУНу Богдан Борович, відомі громадсько-політичні та державні діячі Георгій Філіпчук, Сергій Квіт та інші.
А ще присутніх тепло привітали: директор Київського будинку вчителя Руслана Рудковська та співачка Світлана Кобюк — виконанням народної пісні «Ой, роде, наш красний».

Справжнім подарунком для присутніх стали музичні твори, які прозвучали у неповторному виконанні знаних українських мистців – лідера гурту «Хорея козацька» Тараса Компаніченка і бандуриста Василя Нечепи.

Насамкінець – ще декілька слів про Омеляна Коваля (псевдо «Дир», «Дем’ян»). Він народився 24лютого 1920 у с. Рахиня Долинського району Івано-Франківської області. З юних літ – у лавах борців на незалежну Україну. Під час Другої світової був заарештований гестапо, перебув львівську тюрму на Лонцького (саме в Музеї «Тюрма на Лонцького» відбулося перше представлення «Споминів»), пройшов краківську тюрму Мотелюпіх і потрапив у перший етап українських політичних в’язнів у концтаборі Аушвіц. У післявоєнний час —  на еміграції в Німеччині, потім у Бельгії, все своє життя присвятив  українській справі.  Напочатку 90-их повернувся в Україну, одержав її громадянство і зараз мешкає у Львові. Почесний громадянин міста Долина. Нагороджений орденом Свободи та іншими вітчизняними і закордонними нагородами. На еміграції 20 років очолював Спілку Української Молоді, був головою української громади в Бельгії, довголітнім членом   Головного Проводу ОУН (б), де відповідав за налагодження міжпартійних стосунків на еміграції та освіту покоління, народженого у вигнанні.

Омелян Коваль – відомий громадсько-політичний діяч, який у 1941 році проголошував Акт відновлення української держави у місті Долина на Івано-Франківщині, один із засновників Конгресу Українських Націоналістів, соратник Слави Стецько, ініціатор створення Всеукраїнського педагогічного товариства імені Григорія Ващенка, член Українського Державного Правління під головуванням Ярослава Стецька, колишній головний редактор журналів для дітей та молоді «Крилаті» та «Авангард».

У книзі «Спомини мого життя», яка є великим внеском у висвітлення історії визвольної боротьби українців у середині минулого століття, автор, зокрема, розповідає про перебування в нацистському таборі Аушвіц разом зі Степаном Ленкавським і Петром Мірчуком, зокрема, про те, як у таборі розправлялися з братами Степана Бандери — Олексою і Василем. Книга увібрала в себе багато й інших  не менш важливих і унікальних історичних свідчень та споминів Омеляна Коваля.  На думку істориків, ця книга стане досягненням у дослідженні  історії національно-визвольної боротьби УПА, а також політичної діяльності української післявоєнної діаспори.

Більше світлин із заходу — на офіційній сторінці Конгресу у соцмережі фейсбук


Прес-служба КУН