СПРАВЖНЯ ЛЮБОВ НЕ ЗРАДИТЬ

21 листопада. Свято Михайла. Село  Зелена в Івано-Франківській області, Надвірнянський район. Подія: відкриття надмогильного пам’ятника Михайлові Зеленчуку.

Хто такий був Михайло Зеленчук?

Двадцятирічним юнаком пішов воювати в УПА. Дванадцять тяжких років по лісах, горах воював з НКВД КГБ та їхньою агентурою. Два поранення: в ногу і голову. Останні роки перед  ув’язненням керував Службою Безпеки УПА в Надвірнянському районі, викрив багато ворожих агентів. Коротко про одну таку історію.

В с. Пасічна жила самотньо молода жінка Маруся. До неї вчащав парубок Василь. (Всі імена справжні). Хата була під лісом, далеко від дороги. Маруся на прохання бійців УПА  інколи готувала їм вечерю. Хлопці були молоді, то інколи військові будні розбавляли вечорницями у хаті Марусі. По вечері співали, танцювали, одне слово, веселилися. Та одного разу такі вечорниці закінчилися сумно. Москалі влаштували засідку й одинадцять молодих бійців УПА загинули біля хати Марусі. Кільком вдалося вирватися із оточення і втекти в гори.

Керівництво дало завдання М. Зеленчуку  встановити, хто повідомив ворогу. Аналіз подій показав, що, напевно, Маруся і є сексотом. Але доказів не було. Тоді М.Зеленчук через певний час підійшов до Марусі  та попросив приготувати вечерю для п’ятьох бійців УПА. Маруся погодилася. М.Зеленчук  встановив стеження за хатою Марусі й виставив стежу на початку с. Пасічна. Десь о четвертій ночі близько 40 енкаведистів підійшли до хати Марусі і поховалися хто на стриху, хто у стодолі, хто у корчах біля хати.

Підозра підтвердилася. Втім, це могло бути лише прикрим збігом обставин. Зеленчук вирішив не поспішати, а ще раз перевірити Марусю. Партизани, ясна річ, вечеряти до Марусі не пішли. Десь через два тижні Зеленчук знову попросив Марусю зготувати вечерю. Маруся попросила прийти, щоб вдруге не готувати даремно.

Знову було встановлено стеження за хатою і за самою Марусею. Вона нікуди не ходила: ні до сусідів, ні у ліс. Тільки в стайню, стодолу і до криниці. Але знову о четвертій ночі 40 енкаведистів зробили засідку у хаті й біля хати Марусі. Тепер сумнівів не було. Треба було лише встановити спосіб повідомлення ворога.

М.Зеленчук арештував Марусю і її парубка Василя. На першому  ж допиті Василь признався, що Марусю завербували: спокусилася на гроші. А повідомляє через радіопередавач, який має три тумблери: “були вчора”, ”будуть сьогодні” і ”будуть завтра”. Радіопередавач  схований у яслах, де дається їсти корові. Тому не треба нікуди ходити, щоб повідомити.

Наші партизани покликали селян і лісорубів, що поблизу працювали. В їхній присутності, але із зав’язаними очима, Маруся і Василь повторили свої признання в агентурній роботі.  Два партизани принесли взятий із ясел радіопередавач. Люди хотіли  знищити зрадників, бо через них вони втратили рідних, але Зеленчук зняв пов’язки з арештованих перед людьми і відпустив їх. Агенти були “спалені”. Село їх ненавиділо і сторонилося. Пройшли три тижні і Маруся пішла в Надвірну  до НКВД та розповіла, що нібито під тортурами вона визнала перед повстанцями, що являється сексотом.

Пізніше, коли Михайла Зеленчука судили, Маруся була свідком на суді. Коли суддя попросив розповісти, як Зеленчук катував її, то Маруся чесно сказала, що ніхто її не бив. Суддя розгнівався, то навіщо вона тоді брехала. Маруся сказала, що якби вона тоді сказала НКВД правду, то вже давно сиділа би в клітці, як тепер сидить  М. Зеленчук. Суддя свідка вигнав із зали суду. Таких сексотів М.Зеленчук викрив близько тридцяти.

Здав М. Зеленчука у 1955 році ”землячок”. За це йому дали 12 тисяч рублів, іменний пістолет  ”ТТ” та простили всі ”гріхи” перед совєтською владою.

А Михайла Зеленчука засудили до смерті через розстріл. Три місяці в тюрмі очікував смерті. Потім розстріл замінили на 25 років суворого режиму. Довгих сімнадцять років відбував каторгу, аж Верховний Совєт прийняв закон, що в Союзі максимальний термін ув’язнення  — 15 років.

Будучи в’язнем концтабору, він мав щастя познайомитися в таборах з ректором Львівської консерваторії, композитором Василем Барвінським, лікарем Шептицького Володимиром Кархутом, Михайлом Сорокою та іншими відомими особистостями. Нерідко побратими були хворі та виснажені. А купити чи дістати ліки і харчі не було можливості. Тоді М.Зеленчук вирізьблював портрети російських поетів і письменників – Пушкіна, Лєрмонтова, Єсєніна та ін., яких потім обмінював на ліки, харчі, чай для побратимів. В. Кархут порадив, що за табірних умов зберегти зуби можна, тільки  полоскаючи їх чайною заваркою.

Вийшовши з табору, різьбив портрети Шевченка, Франка, Лесі Українки та ін. Окремо треба згадати, що Зеленчук видав близько десятка книг різної спрямованості.  Написав словник топонімів та гідронімів усього карпатського регіону. Це були назви пагорбів, вершин, полонин, плаїв, гірських зворів, потічків, поточин, урочищ, ущелин, скал і т.д. Все викладене в алфавітному порядку із  вказівкою всіх інформацій про топонім чи гідронім. Рукопис передав мовознавцю, академіку Академії наук Кирилові Цілуйку. КГБ про це дізналося. Академік через два місяці дістав інфаркт і помер, а рукопис вилучило КГБ і не повернуло. Написав також книгу про схожість матеріальної і духовної культур етрусків (попередників древніх римлян) та карпатських гуцулів. Видав приказки, прислів’я, примовки, легенди, бувальщини гуцулів та бойків, що проживають на етнічній межі між Бистрицями Надвірнянською та Солотвинською.

Стараннями М.Зеленчука було створено Всеукраїнське братство ОУН і УПА. Європейська Конфедерація ветеранів руху опору прийняла Всеукраїнське Братство ОУН і УПА в свої ряди. На жаль, не дожив Михайло Зеленчук до визнання ОУН і УПА воюючою стороною Верховною Радою незалежної  України.

Великою справою життя М. Зеленчука було будівництво відпочинково-лікувального санаторію для ветеранів ОУН-УПА в курортному Моршині. Це здавалося неможливим. Але багаторічна наполеглива діяльність Зеленчука завершилася цілковитим успіхом. Комплекс на 70 місць з гаражами, складами, котельнею, лікарськими кабінетами, бібліотекою, конференцзалом, лікарським обладнанням уже роки підтримує фізичне і моральне здоров’я братчиків УПА.

Студений вітер розвівав сиві чуприни ветеранів, що з’їхалися зі всієї області на Могилу Михайла Зеленчука.  День листопадовий короткий, а початок дійства призначили на 14.00.

Приємно було бачити, що зійшлося багато людей.  Було зо двадцятеро дітей з місцевої школи.

Але були й прикрощі. Одразу після виступу заступника голови ОДА вимкнули електрику і мікрофони перестали працювати. Напевно Надвірнянська районна адміністрація в такий спосіб вирішила, що люди мають чути тільки те, що говорить влада, а всякий, хто може людям сказати гірке слово правди про неї, має говорити хіба собі під ніс, так, щоб далі ніж три метри ніхто не чув.

Треба сказати, що їм це вдалося. Мітинг зробили у такому місці, де всіх проймав холод аж до кісток, хоча за 50 метрів є сільський клуб, всі люди могли без тисняви поміститися.  Такий  гидкий ”фокус” утнула влада.

Пам’ятник Зеленчуку зроблено заходами теперішнього голови Всеукраїнського Братства ОУН-УПА Богдана Боровича, який і сказав добре слово про Зеленчука та його життя. Згадав також про неохайний моральний стан багатьох тих, хто при владі.


А пам’ятник на могилі Михайла Зеленчука, його книжки, його санаторій в Моршині, його справи завжди мають нам нагадувати про тих,  хто “любов і ніжність поєднав”.

Богдан Джинджура