Слава СТЕЦЬКО: «Ми разом з поляками боролися проти спільних ворогів»

До 98-ї річниці з дня народження Слави Стецько, подаємо інтерв’ю з нею яке записав журналіст Євген Ґолибард і надруковано в газеті «Вечірній Київ», 18 червня 1997 року.

Слава Стецько як українська націоналістка, мудрий політик та державний діяч розповідає про державницьку позицію українських націоналістів в роки другої світової війни та працю в умовах вимушеної еміграції на тлі українсько-польських стосунків.

Читачі нашої газети добре знають пані Славу Стецько, голову Конгресу українських націоналістів, депутата Верховної Ради України, пам’ятають наші розповіді про нелегкий шлях пані Слави, про повернення на Батьківщину, відмови уряду надати українське громадянство героїчній жінці, вся сім’я якої віддала життя за нашу незалежність, про бар’єри, що їх ставлено на шляху C. Стецько до заслуженого нею крісла в українському парламенті.

Тему чергової розмови з пані Славою ми визначили під час нещодавнього прийому в посольстві Республіки Польської з нагоди підписання Декларації про поєднання між нашими народами.

— Шановна пані Славо, Bи і Ваша сім’я протягом усього життя найтісніше та безпосередньо брали участь у всіх подіях, що відбувалися в площині українсько-польських стосунків. Як це було на Вашій пам’яті, з чого починалося?

— Я народилася на землі, яка перед Другою світовою війною входила до складу Польщі, тобто в Галичині, на Тернопільщині. Ходила до польської гімназії, бо в Теребовлі іншої не було. Тобто вже як дитина з української сім’ї брала участь у стосунках між обома народами. Мого брата, який поїхав до Варшави на навчання до військової академії, було арештовано за те, що належав до ОУН та ще й палив українські цигарки «Калина», а це сприймалося як антипольський виклик. Тоді брат переїхав студіювати теологію у Станіславові (нині — Івано-Франківськ), але й тут його скоро викрили як члена ОУН, отже довелося йому сидіти у в’язниці до приходу більшовицької армії.

Усе це не сприяло нашій прихильності до тодішньої польської влади, яку ми часто-густо сприймали через поведінку поліціантів та всілякі труднощі, що чинилися нам, Українцям. Мій батько вважався багатим селянином, мав десь 20 моргів поля, але все-таки відчувалося, що адміністрація економічно тисне на нас, встановлює різні обмеження. Пригадую, що тоді треба було продати копу яєць, щоб купити літр нафти або брусок мила. Українському селянинові жилося важко. Вже тоді багато українських студентів і навіть гімназистів належали до підпільної ОУН, з якою польська влада боролася, арештовуючи членів організації, відвозячи їх до в’язниці у Березі Картузькій. Усе це мені було відоме. Пригадую пацифікацію 30-го року, коли побили моїх вуйків та палили хати. Отже, на підставі тих прикрих вражень, не можу сказати, що тоді українсько-польські стосунки були добрими, бо переслідування Українців мали місце.

— І так було до приходу більшовицької армії; а що – потім?

— Із приходом більшовиків почалося переслідування і Поляків, і Українців. Вивезення, арешти. Пригадую, як всі дуже переживали, коли репресували мого вчителя, директора гімназії Вертинського, який був дуже прихильним щодо нас, дітей Українців.

Від 39-го року наша увага була спрямована на організацію боротьби проти більшовицьких окупантів, аз 41-го — проти німецьких окупантів. Отже, українсько-польська ворожнеча відійшла на задній план…

— Але ж на перший план тоді вийшла проблема спільного ворога…

— Подекуди ще були деякі сутички між Поляками і Українцями, але то могли бути й провокації, бо фактично тоді водночас воювали чотири сторони: партизанка польська , партизанка більшовицька, німецьке військо і українська підпільна армія.

Пам’ятаю, як кур’єр переводив мене до нашого штабу в Золочівському лісі, то попереджав, що мусимо дуже стерегтися, бо тут діють всі ці сили.

Тоді наш провід наладнав добрі взаємини з польською Армією Крайовою. Знаю, що тоді проводилися успішні військові операції спільними силами, як от, наприклад, добре пам’ятаю бій за Грубешів, де польське формування «WIN» і частини УПА діяли як єдина армійська структура.

Треба сказати, що до 1942 року, як УПА, так і АК вели боротьбу проти спільного ворога — німецьких окупантів, а опісля — спільно мали двох ворогів — німців і більшовиків. Отже, узгодження дій українських і польських загонів проти загарбників було спільно необхідним. Для цього постійно велися переговори і досягалися конкретні домовленості між УПА i АК щодо проведення спільних воєнних акцій на два фронти.

Крім того, ми проводили спільну інформаційно-пропагандистську та роз’яснювальну роботу, оскільки були постійні провокаційні акції і з боку німецьких військ, і з боку більшовиків. Наприклад, більшовики пограбували польське населення, а потім розкидали листівки про те, що начебто це зробила УПА. Було й так, що вбивали Поляків і Німців, що спокійно собі жили од вiку на Волині, а потім розповсюджували поголос, що це справа рук УПА. Оце нацьковування Українців і Поляків одних на одних було дуже характерне і поширене в діях німців і більшовиків. Ми дуже сильно боролися проти такої провокаційної діяльності.

Фактично, від осені 39-го, коли більшовики окупували Галичину, ОУН постійно розсилала директиви про необхідність якнайтіснішої співпраці Українців із Поляками у спільній боротьбі.

Тоді я вже була втаємничена у плани і організацію діяльності ОУН і добре знаю, що вбивство польських військових і професорів у Львові було спеціально інспіровано німцями з метою звинувачення української поліції. Тоді було багато подібних провокацій, але ми у відповідь на них розгортали роботу, спрямовану на наше поєднання у спільних діях проти окупантів.

Врешті, на початку 1943 року в Житомирських лісах ми провели Конференцію поневолених народів, які опинилися під більшовицько-німецькою окупацією, з метою опрацювання спільної стратегії боротьби.

Ця боротьба у спільному інтересі логічно привела нас до створення 1946 року в Мюнхені Антибольшевицького блоку народів (АБН), до якого увійшли не лише представники народів СССР, ай країн-сателітів із соцтабору: мадяри, поляки, румуни та інші.

У центральному проводі АБH у нас успішно співпрацювали хорватський генерал Гін Коля Бандар і сербський доктор Шпячків — генеральний секретар, чеський генерал Tталяр і словак міністр Дурчанський. Ми всіляко уникали драматичних тем, що могли б тільки посилити розбіжності, а тому успішно співпрацювали, обминаючи суперечки між Чехами і Словаками, Сербами і Хорватами, Українцями і Поляками.

— На той момент існувало два польських керівництва: у Варшаві — промосковське, в Лондоні – еміграційний уряд Польщі..

У Лондоні ми встановили міцні контакти з польською еміграційною інтелігенцією, з патріотичною елітою різних напрямів діяльності і фахової орієнтації.

Між іншим, нинішнього Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польської в Києві пана Єжи Бара ми знаємо ще з тих часів співпраці, коли АБH поширював свою діяльність і набував більшої популярності за кордоном. Ми взаємно підтримували одне одного і, якщо нам, Українцям, траплялося бувати на якійсь міжнародній конференції, а Поляків там не було, то ми представляли також їхні інтереси. Так само і вони щодо нас. — Коли було створено Світову антикомуністичну лігу, то ми туди впровадили також представників від Болгар, Литовців, Поляків, інших. Зокрема запропонували ввести нинішнього голову КРN Лєшка Мочульського, а потім разом їздили на форуми в Азії і в Африці, разом захищали наші національні інтереси.

Ми мали прекрасну співпрацю з польською стороною в Нью-Йорку, Філадельфії, Чикаго, Торонто — скрізь, де ми розвивали свою діяльність, як правило, ми мали польських представників. Ми не говорили з ними про те, що нас ділило в минулому, але наголошували потребу спільної дії за визволення наших народів, за досягнення потрібних результатів у боротьбі за незалежність і суверенність наших народів.

— Чи були у вас суттєві розбіжності у поглядах на майбутнє?

— Радше ні. Ми однаково розуміли, що маємо боротися не тільки проти світового комунізму, а й проти російського імперіалізму, для чого треба мобілізувати весь фронт поневолених народів. Бо ми неодноразово підкреслювали, що масові висилки до Сибіру, тричі розділення Польщі, гноблення України було проведене ще за часів російської імперії, до приходу комуністичної влади, яка тільки розвинула і вдосконалила імперські методи.

Нам і зараз спільно залежить на тому, щоб не тільки викорінити комуністичну ідеологію, а й не підпасти під залежність від Москви, від російського імперіалізму, і тут наші інтереси — України і Польщі — надзвичайно близькі й потребують подальшого зближення і розвитку.

— Пані Славо, як Bи оцінюєте перспективи українсько-польського співробітництва після нещодавнього підписання Декларації про поєднання і примирення між нашими народами?

— Вважаю, що українсько-польська економічна співпраця — надзвичайно потрібна і вигідна справа, бо наші обидві країни дуже подібні своєю історичною біографією; ми майже одночасно вивільнилися від комунізму і ми скоріше здатні зрозуміти одне одного.

Як буде добра співпраця між Україною та Польщею, тоді не зможе відродитися російська імперія. І то — найсуттєвіше. Бо загроза відродження імперії час від часу постає, незважаючи на програш Росією війни в Чечні і велику кількість неросійських народів у РФ. Але Росія готується до загарбницьких війн і не приховує того, що хоче повернути собі ті країни, де вже хоч раз стояв чобіт російського солдата.

Польщі це загрожує менше, Україні — більше. Отже, українсько-польська співпраця є обов’язковою для балансу сил і стабільності ситуації в Європі.

(«Вечірній Київ», 18 червня 1997 р.)