СПРОБА РЕВАНШУ — ПЕРЕДСМЕРТНИЙ ОСКАЛ ІМПЕРІЇ. ЯРОСЛАВ СТЕЦЬКО

«Українська нація, для якої ідея свободи є абсолютною вартістю, визнає боротьбу і право на суверенність кожної нації, засуджуючи імперіялізм як ворога свободи і ретроґрадне явище. Український нарід, борючись за свою суверенність, одночасно бореться за незалежність усіх заприязнених народів, поневолених Росією, стоїть в аванґарді національно-визвольної, а тим самим і соціяльної та культурної революції народів підросійського світу» — висловлював візію нового справедливого світопорядку Ярослав Стецько. «АБН (Антибільшовицький Блок Народів), — наголошував він — стоїть за єдність багатогранної Европи як цілости. Але на шляху до єдности Европи, як і всього світу, стоїть СССР і взагалі російська імперія всіх барв. Передумовою єдности Европи є знищення російської імперії і відновлення на її руїнах вільних, самостійних, від нікого незалежних національних держав, в яких господарями будуть самі народи… Не може бути об’єднаної Европи за умов самостійности одних народів, а рабства й поневолення інших».


Безмежна стихія визволення народів


У 1996 році автору цих рядків, під час перебування в складі української парламентської делегації у Великій Британії як народний депутат України, заступник голови Слідчої комісії Верховної ради України з питань розслідування діяльності Чорноморського морського пароплавства – концерну «Бласко», випала нагода бути учасником дискусії у стінах англійського парламенту, яка закарбувалася в пам’яті на все життя. А все завдяки участі у дискусії старійшини дипломатичного корпусу Великобританії, який більше десяти років репрезентував свою країну в ООН. Його екселенція, посол Мак-Кензі, як згодом стало нам відомо, мав особливий статус — діючі посли мали право звертатися до нього за порадами і консультаціями безпосередньо, без участі зовнішньополітичного відомства. Провідною тезою його промови стала фраза: «Майте на увазі – ХХІ століття буде епохою націоналізму. Світ стане свідком чисельного народження і визрівання нових націй та держав». Більшість із присутніх були здивовані твердженнями посла у часи глобалізації?..

В промовах політиків, науковців,  аналітичних публікаціях щоденно чуємо і читаємо – світ на порозі третьої світової. Висловлюється глибоке здивування з приводу того, що система міжнародної безпеки розвалюється на очах. Аналізуються джерела та наслідки викликів, які привели нас над провалля всепланетарної війни: політичні, економічні, конфесійні тощо. Однак мало хто усвідомлює, так як  англійський посол Мак-Кензі, сутнісні, глибинні чинники критичності міжнародної ситуації: намагання імперських сил зупинити, протидіяти безмежній енергії етнічних процесів, енергії визволення народів.

Після Другої світової війни провідним державним діячам світу здавалося, що достатньо силою встановити певний, хоча й глибоко несправедливий світопорядок, насадити певні принципи та систему міжнародної безпеки і у світі назавжди запанує спокій і благодать. Як виявилося зупинити процес розвитку, самореалізації та визволення народів, загнавши його в певну формалізовану схему – неможливо. Це те ж саме, що гасити пожежу вітром. Бо прагнення правди, свободи і справедливості притаманне як кожній людині, так і кожному народові, нації. Усі політичні, економічні, релігійні, військові та інші виклики і конфлікти – лише зовнішній прояв протидії природному прагненню народів до свободи та самореалізації.

Тому основним завданням міжнародного співтовариства є осмислення сутностей етнічних процесів та творення органічної системи, яка б впорядкувала та поставила на службу всьому людству безмежну творчу внутрішню енергію народів. Цей процес можна порівняти хіба що з досягненням керованості ядерною та термоядерною реакціями, лише в суспільній царині.


Будапештський синдром. Стратегічний провал


Після першого етапу розвалу СССР – однієї з найжорстокіших та найцинічніших в історії людства модифікацій російської імперії, цивілізований світ був у ейфорії. Нібито спала напруга світової ядерної війни, об’єдналися Німеччина, розсипався Варшавський договір. Здавалося світ вже ніколи не повернеться до глобального ядерного протистояння. Клубу ядерних держав примарилося, що через «Договір про нерозповсюдження ядерної зброї» пощастить таки стримувати розповзання військових ядерних технологій.

Але була одна відроджена на руїнах СССР держава, яка враз стала третьою потугою світу за потужністю військового ядерного арсеналу та «напружувала» інші ядерні держави. Це була Україна. Молоду відновлену державу фактично змусили приєднатися до «Договору про нерозповсюдження…». Ну нехай, демонтували стратегічні балістичні ракети дальнього радіусу дії, бо системи керування, націлювання та запуску ними знаходилися поза Україною. Хоча треба було домагатися передачі систем в Україну. Але, на жаль, все це вже історія.

Та в Україні базувалася й тактична, оборонна ядерна зброя: міни, артилерійські та реактивні снаряди тощо. Це була зброя стримування. Необхідність вивезення тактичної зброї обґрунтовували побоюванням, що вона може потрапити у руки терористів. Та хіба ж не знали у ЦРУ, МІ6 чи Моссаді, що Росія і є ініціатором, організатором та фінансистом тероризму? Та й  в російських військах значно менше, ніж у дислокованих в Україні. Зауважимо, перечислені поважні організації не могли також не знати, що в час ядерного роззброєння України вже повним ходом розроблялися військові ядерні програми в Ізраїлі, Пакистані та Індії.

Будапештський Меморандум —  Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї був підписаний та вступив в силу 5 грудня 1994 року між Україною, США, Великою Британією та Росією, до яких згодом приєдналися Франція та Китай. Країни, які підписали Меморандум, надавали цим міжнародним договором гарантії суверенітету та  безпеки України, в тому числі і від економічного тиску та шантажу.

На жаль, Москва в черговий раз цинічно обдурила своїх західних «партнерів», бо й не збиралася виконувати Будапештський меморандум. Як показав час, ядерне роззброєння України не було вигідне ні США, ні Європі. Але для Московщини воно дало шанс на відновлення імперії, дозволило утримувати колишні республіки СССР в полі свого політичного впливу та контролю, оголило шлях на Європу. Кінець-кінцем ядерне роззброєння України та подальший розвиток подій посіяло зневіру країн, які не володіли зброєю масового знищення, в дієздатності будь-яких гарантій безпеки та   відкрило дорогу Росії  до термоядерного шантажу всього світу. Це була стратегічна помилка демократичних країн з ядерного клубу, яка поставила світ над прірвою третьої світової війни.


Історія вчить, що вона нічого не вчить


«На початку ХVІІІ ст. Західна Європа не розуміла й не підтримала Карла ХІІ і Мазепу, і своєю байдужості спричиналася до поразки під Полтавою, що стала поразкою на тільки Швеції і України, а й цілої Європи, та відкрила дикій Московщині шлях у вільний світ. У ХХ ст. Західна Європа не підтримала Української держави та держав інших визволених з московського ярма націй (1917-1920 років), наслідком чого виникла і зміцніла нова червона московська імперія, що сьогодні загрожує цілому світові. Тодішні державні мужі західнього світу не збагнули історичні процеси – відродження націй, і сьогодні армії московських варварів домінують не тільки у східній Європі, а й навіть у її центрі та в Азії» — геополітизував Ярослав Стецько в середині минулого століття.

Скажіть-но, що змінилося через сімдесят років. Воістину: історія вчить, що вона нічого не вчить. Автор цих рядків пригадує зустріч із Міністром закордонних справ Великобританії Малкольмом Ріфкіндом безпосередньо перед ратифікацією в українському парламенті Договору з Будапешту. Не буду детально описувати конфлікт навколо перекладачів – у міністра не виявилося перекладача, який знав би українську. І після скандалу міністр, як нас потім поінформували, вперше в історії Об’єднаного Королівства погодився послуговуватися перекладачем української делегації. Шановного пана Ріфкінда цікавило єдине: чи голосуватимуть українські парламентарі «за» ратифікацію.

Та мені шкода стало британського міністра після того, як ваш покірний слуга висловив Його екселенції думку, що в інтересах Британії, всієї Європи та світу Україна повинна залишалася ядерною державою в противагу вічно агресивній, паразитуючій російській імперії. Міністр почервонів, і ми налякалися, що у нього може статися, не дай Боже, серцевий напад. Ось такий конструктив, ось таке розуміння геополітики, національних інтересів Великої Британії. Поміж собою ми жартували, що немає великих Рональда і Маргарет (Рональд Реґен і Марґарет Тетчер).


Спогади про майбутнє.Самоодурманення


Сьогодні на шпальтах різноманітних видань найчастіше постає запитання:  коли в «геніальних головах» московського керівництва виникла ідея окупації Криму, південно-східної частини України – фейкової «Новоросії», всього лівобережжя або аж по Галичину? Називаються найрізноманітніші роки – 2005, 2008, 2013, 2014. Ми маємо одну відповідь – ідея окупації України не виникала, вона не зникала в імперських головах ніколи. І в цих планах – Україна лише ключ до відновлення і збереження імперії та шлях до підпорядкування Європи. Згадаймо нещодавні заяви московського президента та його пропагандистів про кількагодинні марші російських танків на Таллін, Вільнюс та Варшаву, про застосування щодо України ядерної зброї, про перетворення США у ядерний попіл!.. .

Чому після відвертих агресивних держимордівських заяв, в європейських державах залишається стільки прихильників імперії? Вичерпний перелік наводить Ярослав Стецько: «Це зумовлене різними причинами. Отих прихильників неподільної Росії можна загально поділити на такі категорії:

1.  Платні аґенти СССР і російських еміґрантів, бо в цьому випадку всі росіяни йдуть рука в руку.

2.  Безсовісні комерсанти, які міркують, що їм вигідніше торгувати з одною великою державою, ніж з кількома малими.

3.  Звихнені інтелектуалісти, запаморочені російським містицизмом, російською літературою, балетом тощо.

4.  Ті, що їм імпонують блиск царського двору або багатство комуністичної еліти.

5.  Наївні люди, що захоплюються «потьомкінськими селами…»

6.  Короткозорі політики, які за власними користями не добачають російської дійсности». Й сьогодні від цього списку ні додати, ні відняти.


Аншлюс Європи


На жаль, після першого, майже ілюзорного розпаду СССР, Москва, залишаючись центром імперії,  продовжила системну підготовку до реваншу.

Успішно присадила Європу на російську газову голку. А коли Євросоюз почав оговтуватися, відрізала шляхи до швидкої диверсифікації поставок із вивільнених об’ємів газу в Катарі. Для цього імперія стимулювала ІДІЛ та громадянську війну в Сирії нібито задля збереження «відданого друга» Асада. І неважливо, скільки в результаті цих міжнародних афер та провокацій загинуло мирних громадян, дітей, — важливі імперські «принципи».

Успішно підкупила тисячі європейських політиків та взялась за підкуп американських. З середини 1990-их в Італію російський газ поставляють лише дві компанії експрем’єр-міністра, любителя неповнолітніх екскортянок Берлусконі. Іншим зась – російський Газпром в об’ємах на Італію відмовляє. Канцлер Шредер після завершення каденції враз опиняється на позиції високооплачуваного менеджера Газпрому та перевтілюється в самовідданого лоббіста-камікадзе.

Забувши про вчорашню «холодну війну» та ядерну загрозу з боку Москви, Німеччина раптом береться будувати в Росії найсучасніший центр з підготовки російського спецназу, а Франція будує для Росії наймодерніші ґвинтокрилоносці «Містраль». Але ж самозрозуміло, що спецназ потрібен Росії лише  швидкого та професійного захоплення Талліна, Вільнюса, Варшави, а далі до Відня та Берліна рукою подати. А «Містралі» – щоб швидко та неочікувано долетіти та сісти російським десантним ґвинтокрилам на Єлісейських полях або вишуканих газонах Букінгемського палацу.

Росія ж у відповідь підступно продовжує співпрацю з Іраном у сфері ядерної енергетики. Ми не здивуємося, якщо весь світ проснувшись одного ранку дізнається, що іранська майбутня атомна бомба московсько-імперським духом заносить, а  т. зв. північно-корейські міжконтинентальні балістичні ракети — насправді російські — нашвидкоруч перефарбовані. Недаремно подейкують, що особиста охорона північнокорейського диктатора Кім Чен Ина сформована із близько трьохсот російських «колишніх» спецпризначенців – важливо контролювати кнопку від власних ракет.

Невже Європа забула, що ні Напролеон, ні Гітлер можливо не нападали б на російську імперію, якщо би Олександр І  та Сталін форсованими темпами не готувалися б до нападу на Францію та Німеччину?


Третя світова — в нашому домі


Росія, усвідомлюює, що її збройні сили в порівнянні із арміями країн НАТО можна вважати малобоєздатними. Це підтвердила перша після корейської війни бойова сутичка російського та північноамериканського військових підрозділів поблизу поселення Хшмам у Сирії 07 лютого 2018 року – повний розгром російського угрупування впродовж години. Справедливо для росіян прозвучав коментар Міністра оборони США, чотиризіркового генерала Джеймса Меттіса на офіційному брифінгу в Пентагоні: «Раз ви (росіяни прим. авт. ) заявляєте «нас там нєт», значить «вас там не буде»».

Через технологічну та фінансову неконкурентноздатність на фоні маніакальних імперських амбіцій кагебівська верхівка в Москві  судомно шукає асиметричні способи ведення війни із цивілізованим світом.

Один із таких способів ведення неоголошеної війни – кремлівська пропаганда – не фізичне знищення противника, а знищення його мізгів та душі, дезінформація російських емігрантів та іншомовних громадян 40-ка мовами у приблизно 160-ти країнах світу з застосуванням психоманіпулятивних методів, нейролінгвістичного програмування і кодування та інших. На цілі пропаганди Московщина з відкритих та тіньових джерел щорічно витрачає за різними оцінками від 5 до 17 млрд. дол. США.

В системі координат московської пропаганди широко застосовується інтернеттроллінг. Для цього створена чітко ієрархізована армія російських інтернет-бойовиків. Масштаби і географія їхніх фейкатак вражають редакції таких авторитетних західних видань, як Washington Post, The Guardian, The New York Times, CNN та інших.

Особливо небезпечними для життя людей є масовані атаки російських воєнних гакерів на системи критичної інфраструктури держав та цілих регіонів.

«Не можу передати дані розвідки, але можу підтвердити, що втручання Росії, яке зареєстрував Національний центр кібербезпеки, включало атаки на британські ЗМІ і телекомунікаційний і енергетичний сектори», — заявив голова Національного центру кібербезпеки Великобританії Кірен Марті в кінці 2017 року.

«В червні 2017 року російські військові здійснили  наймасштабнішу гакерську атаку, що завдала найбільших збитків в історії. Атака, нині відома як „NotPetya“ стрімко поширилась на весь світ та завдала мільярдні збитки підприємствам в Європі, Азії, та в обох Америках. Ця атака була складовою частиною намагань Кремля дестабілізувати Україну та свідчить про залучення Кремля у поточний конфлікт. Також ця хакерська атака була безвідповідальною та невибірковою, вона не залишиться без наслідків з боку міжнародного товариства», — заявила Адміністрація Президента США Дональда Трампа.

Директор Національної розвідки США Деніел Коатс попередив, що впродовж 2018 року російські спецслужби та урядові агентства можуть посилити підривну кіберактивність проти США, країн Заходу та України. «Ми очікуємо, що протягом наступного року Росія проводитиме більш потужні та більш руйнівні кібероперації, очевидно, застосовуючи нові можливості проти України», — підкреслив Коатс.

Москва також вдається до безпрецендетних порушеннь норм міжнародного права, широко застосовуючи кібернетичні способи втручання у державно-політичне життя та вибори держав на усіх континентах. На даний момент зафіксовано втручання  у вибори в 18 країнах (США, Франція, Великобританія та ін.).

Нещодавно, як повідомило Міністерство юстиції, Сполучені Штати Америки висунули звинувачення 13 громадянам Росії щодо втручання у вибори президента США. Серед обвинувачених — бізнесмен Євген Пригожин, наближений до президента Росії Владіміра Путіна. Тому США планують розширювати санкції проти Московщини.

Третя світова війна вже давно розпочалася. Третя світова в військовому розумінні — це війна чітко спланованих  локальних конфліктів. Світовий, тобто глобальний її характер проявляється в інформаційній, віртуальній, кібернетичній сферах.


Свобода народам і людині. За новий  світопорядок


«Причиною світових воєн завжди були імперії (наприклад Наполеон, Вільгельм, Гітлер, Сталін). Найбільше воєн вели російська, німецька, французька, англійська імперії. А скільки воєн вели Швейцарія, Норвенія, Аргентина, новітній Єгипет? Ліком на розбрат і всесвітню боротьбу є ніщо інше, як здійснення національного принципу – незалежність усіх держав і народів» — ставив Ярослав Стецько влучний діагноз та призначав лікування ще в середині ХХ ст. існуючій системі міжнародних відносин та безпеки. «Жоден імперіалізм, жоден лібералізм, а єдино визвольний, антиімперіалістичний націоналізм є порятунком світу від війни, страху, нужди і неволі».

Кожен народ має право жити у своїй державі, а з іншими – як рівний з рівними. Але головною перешкодою в розвитку та утвердженню нового світопорядку залишається Московщина, тепер уже кагебівсько-феесбешна, але від того не менш жорстока та кровожерлива імперія. І єдиний детонатор знищення цього світового зла – Українська Соборна Самостійна Держава, але не забуваймо сказане Ярославом Стецьком: «Російська загроза є універсальна, тому до боротьби проти неї мусить стати весь світ!»


P. S. Вже після написання статті у світі відбулися дві важливі, знакові події, які лише підтверджують написане.

Перша. В останній день зими цього року з’явилася офіційна інформація — група гакерів з Росії атакувала бази даних німецького уряду та служб безпеки. Є підозра, що незважаючи на їхню надійність — захист було зламано. Німецькі фахівці вважають, що ця віроломна кібернетична операція була здійснена групою військових гакерів або ж фахівців служб розвідки РФ.

Друга. Отруєння колишнього співробітника російської військової розвідки Сергія Скрипаля, громадянина Великої Британії, та його доньки. Цинічно застосовано хімічну зброю, одну з найбільш токсичних речовин у світі — бойову отруйну речовину нервово-паралітичної дії сімейства «Новичок», розроблену у Росії. Отруїлося «супутньо» більше 20 британських громадян, серед них офіцер Бейлі перебуває у важкому стані.

15 березня 2018 року лідери Великої Британії, Німеччини, США та Франції оприлюднили спільну заяву: замах на Скрипалів став першим випадком застосування бойових отруйних речовин нервово-паралітичної дії на території Європи з часів Другої світової війни. У заяві «єдиною правдоподібною версією» названо відповідальність Росії за хімічну атаку.

Використання хімічної зброї 4 березня стало також першим відомим використанням бойових отруйних речовин проти країни-члена НАТО від моменту утворення альянсу, що поставило світ на межу застосування статті 5 Північноатлантичного Договору,  яка встановлює: збройний напад на одну із країн-членів вважатиметься нападом на них усіх!..

Тарас Процев’ят

Народний депутат України 2-го скликання,

кандидат історичних наук


м. Київ,

19 лютого 2018 року