ТЕРНИСТИЙ ШЛЯХ ДО КРАХУ ІМПЕРІЙ. ЯРОСЛАВ СТЕЦЬКО

Ярославові Стецькові на Водохреща, 19 січня 2018 року, виповнилося б 106 років. Він став однією із найбільш знакових особистостей національно-визвольних змагань українців у ХХ столітті. Із талановитого гімназиста  сформувався філософ, політолог, теоретик руху опору, громадсько-політичний  діяч світового масштабу. Його візії справедливого світопорядку, національного та соціального впорядкування світу, причин та способів розв’язання міжнародних конфліктів,  постійної загрози  з боку російської імперії  до часу її докорінної дезінтеграції та переформатування у національні держави, детоксикації ординсько-імперської ідеології та пропаганди гіперактуальні й сьогодні – в час чергової агресії Російської орди проти України та зіштовхування всього світу у провалля третьої світової війни.


Антибільшовицький Блок Народів


Ярослав Стецько згадував, що концепцію Антибільшовицького Блоку Народів розробляв С. Бандера. Сам Стецько зумів через щоденну системну роботу консолідувати коло дієвих та високоосвічених однодумців, серед яких його дружина та соратник Слава Стецько, і переформатувати АБН в суперефективний інструмент міжнародної політики в боротьбі українців за політичну незалежність.

Вперше ідея єдиного фронту поневолених Москвою народів знайшла своє втілення в часи Другої світової війни. 21-22 листопада 1943 р. на території східної Волині в с. Будера́ж (сьогодні Здолбунівський р-н Рівненської обл.) підпільна ОУН організувала Конференцію поневолених народів Східної Європи та Азії за участю грузинської, вірменської, казахської, осетинської, черкеської, азербайджанської, кабардинської, татарської, чувашської, башкирської, білоруської та узбецької національних  делеґацій. 16 квітня 1946 року конференція у Мюнхені не лише перейменувала створений в с. Будера́ж  Революційний комітет народів Східної Європи і Азії в Антибільшовицький Блоку Народів. АБН наповнюється якісно новим філософсько-політичним розумінням своєї місії як широкого, планетарних масштабів антиімперського та антикомуністичного руху. В Мюнхені головою  Блоку було обрано Ярослава Стецька.

«АБН, як нова міжнародня формація, висуває таку міжнародню конструкцію майбутнього, яка гарантує забезпечення національних інтересів кожного народу, визначаючи, що нашою ціллю для кожного з народів АБН є його національна свобода і національний добробут», — писав Я. Стецько у статті «Визвольна революція народів АБН» у 1947 р.

Він чітко окреслював завдання Блоку: «АБН… мусить бути теж промотором організованої проти більшовицької дії у всьому світі… АБН бореться не тільки за розвал СРСР, не лише за негативні цілі, але й за позитивні національні, політичні, соціальні й культурні, за новий образ світу… Ідейно-політичним та ідейно-соціальним засягом АБН – Великої Національної та Соціальної Революції – є людський універсум.

Політична орбіта впливу АБН – Європа, Азія та Північна Африка, де більшовизм старається здобути для себе нові вихідні бази. Геополітичний засяг АБН – це підбиті та безпосередньо загрожені більшовизмом народи Європи та Азії. Отже – Прибалтика, Середня Європа, Балкани, Східна Європа, Кавказ з Передньою Азією, Туркестан, Середня Азія, Сибір, Далекий Схід з Маньчжурією».

Завдяки наполегливості Я. Стецька у другій пол. ХХ ст. ОУН вдалося створити масштабну та дієву міжнародну мережу антиімперського та антикомуністичного руху, якої не знала світова історія.   Вже у 1949 р. організації і центри АБН об’єднували наступні країни: Україна, Білорусь, народи Кавказу, Грузія, Вірменія, Азербайджан, Туркестан, Сибір, Ідиль-Урал, Донські землі, Литва, Латвія, Естонія, Словаччина, Чехія, Угорщина, Болгарія, Румунія, Сербія, Хорватія, Албанія. З часом приєдналися В’єтнам та Куба. У наступні роки центри АБН були створені в країнах Африки, Південно-Східної Азії та, навіть, Латинської Америки.

Слава Стецько — дружина і подруга Я. Стецька в русі опору, яка перебрала головування в АБН у 1986 році, у  свої спогадах перечислила лише основних духовних та державно-політичних лідерів світового масштабу, з якими спілкувався та співпрацював Я. Стецько: голова Держави Ватикан, Папа Римський Іоан-Павло ІІ та інші понтифіки, Голови УГКЦ — кардинал Йосиф Сліпий і кардинал Мирослав-Іван Любачівський, Патріарх Київський і Всієї України Митрополит УАПЦ Мстислав (Скрипник), президент США Рональд Реґен, з яким  у Я. Стецька були особливо тісне, довірливе, світоглядно та політично конструктивне співробітництво. Серед інших: президенти США Ричард Ніксон та Джордж Буш старший, керівники держав, президенти Дієм (В’єтнам), Т’ю (В’єтнам), Фердинанд Маркос (Філліпіни), Сігман Рі (Корея), Франціско Франко (Іспанія), Чан-Кай-Ши (Національно-демократиний Китай), Шарль де Ґоль (Франція), федеральний канцлер Конрад Аденавер (ФРН); прем’єр-міністри: Джон Ґордон (Австралія), Кітта Качорн (Тайланд), Джуліо Андріотті (Італія), Кіші (Японія), Геральд МакМілан (Велика Британія); генеральні секретарі НАТО: Джон Гекетт (Великобританія), Волтер Волкер (Великобританія), Роберт Клозе (Бельгія), адмірал Карлос Пенна Ботто (Бразилія), генеральний секретар Південно-Азійського оборонного пакту (СЕАТО) ген. Хесус Варгас, Дж. Чітун-да (шеф УНІТА, визвольної організації в Анголі), Отто Фон Габсбурґ (наслідник трону Габсбурґів), керівник проекту Стратегічна Оборонна Ініціятива генерал Деніель Ґрейгам (США), міністр торгівлі Італії і визначний державний діяч Європи Іван-Матео Ломбардо, численні члени Конґресу США і  депутати парламентів країн усіх континентів, генерали, адмірали та багато інших.


Російська загроза є універсальна. Передбачення Стецька


«Західний світ забуває, що кожну нову фазу російського загарбницького імперіялізму супроводжує якась чергова облудна ідея «ущасливлювання» світу Росією. Позавчора це був «захист православ’я» перед ісламом і католицизмом, вчора – «оборона слов’ян» (панславізм), а сьогодні – вже «оборона» ісламу, «визволення колоніяльних народів» західних імперій, «визволення трудящих всього світу» (світова комуністична революція) і т. д. Водночас з фікцією «ущасливлювання» світу йдуть морди і розбої, голод і смерть, темрява й руїна» — як про сьогоднішній день пише Ярослав Стецько. «Поставте замість комуністичної партії російську політичну групу, яка «демократично» перебере владу, і матимете майбутню російську імперію. Зміна має відбутися без революції, щоб не було ні хаосу, ні потрясень, а до того при помочі наївного Заходу. Тоді існування «святої Росії» буде надалі забезпечене» — пророкує він в іншій статті.

Знову про актуальне у статті «Великий обман» (1966 р.): «Росія духово, культурно, світоглядово й соціяльно однаково чужий світ як для народів білої раси, так і для народів жовтої, чорної та інших рас. Месіянізм, імперіялізм і аґресивність Росії завжди були, є і будуть найбільшою загрозою для вільного людства».

Аналізуючи страусину тактику демократичних країн щодо СССР  після другої світової війни, Я. Стецько стверджував: «Більшим ворогом Заходу, ніж сам большевизм, є його страх перед Росією. Цей страх паралізує волю, цей страх диктує шукання компромісів, він, врешті, внеможливлює всякі серйозні протизаходи, які були б спроможні здержати й елімінувати російську агресію».

Тому сьогодні світ зіткнувся із черговим загостренням хронічної агресивної, імперіалістичної хвороби Російської Федерації та кволістю відповіді на російське дикунство в 21 столітті цивілізованих країн. Руйнування російської імперії у модифікації комуністичного СССР, утвердженням суверенітету і незалежності України та інших т. зв. «союзних республік», визнання новостворених національних держав міжнародним співтовариством перетворило Московщину в рядову регіональну державу. Однак «демократизована» Російська Федерація, залишаючись імперією дещо менших масштабів, не збиралася миритися із втратою гноблених та визискуваних народів та територій, східноєвропейських держав-сателітів. В умовах чесної конкуренції чергове вивищення Москви та поверненння статусу наддержави є нереальним через відсутність інтелектуальних, технологічно-іноваційних та фінансових  ресурсів.

Імперія  ще певний час трималася на плаву та задовольняла свої неадекватні амбіції торгівлею нафтою та газом, ціни на які невиправдано росли до 2008 року і досягали 135 дол. США за барель. Напевно, у керівництва виникла інтоксикація від передозування доходами і привиділося, що ціни на нафту, газ та золото ростимуть безконечно. Керівники Московської імперії галюциногенно прогнозували ріст цін на газ до 600-1000 дол. США за 1000 куб. м.

Потоки дармових нафтогазових доларів у керівництва РФ породжують  типову маніакальну реакцію – відновити могутність імперії, пропливши проти течії історії. Усі імперії розвиваються екстенсивно! Тому Московщина надіялася відновити «могутність» не через інноваційні прориви в духовній та економічній сферах,  а поверненням контролю та визиску над колись окупованими народами, втраченими сферами впливу. Карабах, Придністров’я, Ічкерія – це були лише проби на реакцію вільного світу. Адже на вагу була поставлена можливість виживання РФ як єдиного географічного простору.

Політичне керівництво РФ, опановане КГБ-ФСБ, вибрало єдино можливий шлях – багатоцільова спецоперація гібридизованої третьої світової щодо системної військової, політичної, фейково-пропагандистської, духовної, кібернетичної деструкції найбільш успішних країн та регіонів світу, дезінтеграції Євросоюзу, окупації втрачених територій, і, в першу чергу, ресурсної України з її найоб’ємнішими в Європі покладами сланцевого газу, радикальної ісламізації, підпорядкування або дестабілізації держав-конкурентів на нафтогазовому світовому ринку.

«Російська загроза є універсальна, тому до боротьби проти неї мусить стати весь світ!» — і  сьогодні, через п’ятдесят років, промовляє до народів та політиків світу Ярослав Стецько.


Тарас Процев’ят

Народний депутат України 2-го скликання,

Кандидат історичних наук


м. Київ,

14 лютого 2018 року