Заява-звернення Конгресу Українських Націоналістів з нагоди 77-річчя проголошення Акту відновлення Української Держави 30 червня 1941 року

Створення  і становлення національної держави – вершина розвитку нації, вінець її самореалізації та  самоутвердження, як суб’єкта міжнародних відносин, задля духовного процвітання та громадського добробуту.

Цього року український народ відзначає 100-річчя відродження новітньої Української Держави, проголошеної  Четвертим Універсалом Української  Центральної Ради,  оприлюдненого та проголосованого 22-25 (9-12) січня  1918 року: «Народе України. Твоєю силою, волею, словом стала на землі Українській Вільна Народна Республіка… Однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від нікого незалежною, Вільною, Суверенною Державою Українського Народу». Однак, Українська Народна Республіка де-факто не змогла встояти перед агресією більшовицької Росії та Польщі.

Весною 1941 р. сумнівів щодо вибуху німецько-російської війни  у найближчому часі не було. Через те Провід ОУН постановив використати воєнне становище й у разі, якщо на українських землях почнуться військові операції, підняти повстання і на звільнених від російських окупантів українських землях проголосити відновлення Української держави. На досягненні поставленої цілі ОУН спрямувала всю свою тогочасну діяльність, як в Україні, так поза її межами.

Планом Проводу ОУН передбачалося проголошення Акту відновлення Української Держави найперше у Львові, а згодом після звільнення, у столиці України –  Києві, створення уряду – Українського Державного Правління та повсюдної організації місцевих органів влади, правоохоронних органів та збройних сил.

В інструкціях Проводу ОУН сказано все дуже вимогливо й зрозуміло. Ціль — Самостійна Соборна Українська Держава. Війну буде використано для здобуття Державної Незалежності. Спочатку проголошення відновлення Української Держави, створення Українського уряду й місцевих органів державної влади, надалі — переговори з воюючими сторонами з позицій суверенної держави.

30 червня 1941 р. похідна група на чолі з Я. Стецьком скликала у м. Львові Національні збори, які затвердили Акт відновлення Української держави від імені ОУН: «Волею Українського Народу, Організація Українських Націоналістів під проводом Степана Бандери проголошує створення Української Держави, за яку поклали свої голови цілі покоління найкращих синів України.

Суверенна Українська Влада запевнить Українському Народові лад і порядок, всесторонній розвиток усіх його сил та заспокоєння всіх його потреб….»

Дії ОУН підтримали Греко-католицька церква в особі митрополита А. Шептицького  та православна церква – від єпископа Полікарпа. Національні збори звернулися за підтримкою до Уряду УНР в еміграції та гетьмана Скоропадського. Серед загального числа діячів УДП: до ОУН належало 9 осіб, безпартійних — 8, соціал-радикалів – 4, УНДО – 3,  Фронт національної єдності – 1. Згідно цих даних представники ОУН не становили чисельної більшості в УДП, ініціаторами створення якого були.

Професор Ерік Кох — капітан абверу та зв’язковий між міністром Розенбергом та групою армій «Південь» намагався перешкодити проведенню зборів та голосуванню Акту. Та коли йому не вдалося задумане, різко заявив головуючому на Зборах Ярославові Стецькові: «Sie, ukrainer, werden das niemals haben! Sie spielen mit Feuer!» («Ви, українці, не матимете цього ніколи! Ви граєтесь з вогнем!» перекл. П.Т.).

Уряд та створені ОУН похідні групи, які налічували близько 7000 осіб, блискавично приступили до створення місцевих адміністрацій не лише в містах і селах Західної України. Похідні групи встигають створити місцеві органи влади в Кам’янець-Подільському, Вінниці, Житомирі, Кіровограді та Дніпропетровську. Паралельно створювалися окружні, повітові, районні та міські адміністрації. Форсовано творилася на місцях українська озброєна поліція. На жаль, ОУН не вдалося  організувати і провести національні збори у Києві та проголосувати Акт Відновлення Української Держави, оскільки організаційна група, яка проривалася в стольний град, була заарештована ґестапо у Василькові.

Нацисти були  налякані успіхами українців. 5 липня 1941 р. нарада у Гітлера категорично відкинула можливість політичної самостійності українців. Плани на Україну нацистів та українських патріотів були діаметрально протилежними. Жодної української державності, лише «Lebensraum» — життєвий простір для німців. Це рішення, на думку багатьох політиків, військовиків, науковців стало основоположним чинником поразки нациської Німеччини у другій світовій війні.

На ультиматум Гітлера — відкликати Акт проголошення Української Держави — провідник ОУН Степан Бандера, прем’єр уряду Ярослав Стецько і голова Українського Національного Комітету (УНК) Володимир Горбовий відповіли категоричною відмовою.  Тому в вересні 1941 року вони були разом з іншими очільниками ОУН кинуті до внутрішньої ґестапівської тюрми Целленбау  нацистського табору Заксенгаузен, де перебували до осені 1944 р. Ґестапо протягом літа-осені 1941 р. арештувало близько 2000 тис. провідних членів ОУН, більшість з яких були закатовані в ґестапівських застінках або загинули в  нацистських концтаборах, серед яких і два рідних брати Степана Бандери.

Вести боротьбу з німецькою владою, як імперсько-окупаційною на рівні боротьби з московськими окупантами постановила Перша Конференція ОУН, яка відбулася в вересні 1941-го уже в глибокому підпіллі. Заборонялося будь-яке співробітництво з ґестапо, котре розглядалося як зрада і беззастережно каралося. А вже 25 листопада 1941 р. органи поліції безпеки й СД, дислоковані в райхскомісаріаті, отримали наказ: «Незаперечно встановлено, що рух Бандери готує повстання у рейхскомісаріаті, мета якого створення незалежної України. Всі активісти руху Бандери повинні бути негайно арештовані й після ґрунтовного допиту таємно знищені як грабіжники».

Через 74 роки після проголошення 31 червня 1941 року акту відновлення Української Держави, Верховна Рада вперше спромоглася проголосувати ініційований Українським інститутом національної пам’яті та модернізований народним депутатом України Юрієм Шухевичем  Закон України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті».

Однак в Законі, вірогідно з технічних причин, випущено цілий пласт учасників боротьби за незалежність України у XX столітті – учасників органів влади, організацій, структур та формувань з підготовки та проведення Національних зборів українців у Львові 30 червня 1941 року,  членів Українського Національного Уряду —  Українського Держаного Правління (УДП)  на чолі з Ярославом Стецьком, урядників сільських, міських, повітових (районних), обласних управ, учасників похідних групи ОУН, вояків Української національної революційної армії, Української міліції, Дружини українських націоналістів, інших безпекових формуваннь ОУН та УДП, які створювалися на всіх українських землях всупереч планам Гітлера та Сталіна.

Пунктом 21 ст. 1 Закону України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті», передбачено: перелік інших організацій структур або формувань, що існували протягом XX століття (до 24 серпня 1991 року) і метою діяльності яких було здобуття (відновлення) або захист незалежності України затверджується Кабінетом Міністрів України.

Службовцями Державної служби України у справах ветеранів війни  Міністерства соціальної політики України ще в березні 2018 року був підготований відповідний проект Постанови Кабінету Міністрів України. Однак керівництво Мінсоцполітики до цього часу не винесло цей проект на розгляд Кабінету Міністрів.


З іншого боку, 24 квітня 2018 року Голова Комітету Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю, народний депутат України Олександр Третьяков заявив, що в країні налічується «понад 1,6 мільйона ветеранів» з яких 329 500 — учасники АТО.

За розрахунками аналітика Ігоря Тишкевича з Українського Інституту Майбутнього, якщо взяти за основу інформацію про те, що на сьогодні у нас нараховується 1 600 000 ветеранів та відмінусувати 329 500 ветеранів АТО і ветеранів другої світової війни чисельністю 144 075 ( за даними на 2018 р.), яким в 1945-му році виповнилося 18 років, то у 2017 році всіх інших, прирівняних до ветеранів другої світової згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» нараховувалося 1 050 381 осіб, а 2018 році вже 1 126 425, тобто на 76 000 більше. Оскільки війни, які дають право на отримання статусу ветерана закінчилися давно, збільшення кількості  фейкових ветеранів,  можна пояснити лише грядущою монетизацію пільг, зловживаннями та фальсифікаціями державних служб, які присвоюють статус ветеранів, системну корупцію у цій сфері. Одночасно, бійці добровольчих батальйонів, які першими поставили чоло російській агресії проти України, роками добиваються відповідного статусу війни  та збройної відсічі російській  агресії. А для борців за незалежність України у XX столітті такий статус взагалі не передбачено в українському законодавстві.

Відповідь знаходимо в статті 6 Закону, яка передбачає,  що перелік конфліктів, учасники яких вважаються ветеранами і / або прирівнюються до ветеранів Другої світової встановлюється Кабінетом Міністрів. Така Постанова «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» була проголосована Кабінетом Міністрів України 8 лютого 1994 р. за N 63. При ознайомленні з переліком держав і періодів бойових дій на їх території, участь у яких надає право вважатися учасником бойових дій та користуватися відповідними пільгами, фінансованими з державного бюджету за умов відсутності пільг для борців за незалежність України в ХХ ст., в будь-якого рядового громадянина викличе когнітивний дисонанс. Серед них ті, що брали участь у ліквідації диверсійно-терористичних  груп  та бандитизму на територія України, Білорусії, Латвії, Литви, Естонії 1944 — 1951 роках – тобто знищували організаційні клітини ОУН та підрозділи УПА, які боролися за незалежність України, національно-визвольні рухи наших народів-сусідів. В переліку й ті, хто брав участь у війні проти миротворців ООН в Північній Кореї в 1950-1953 роках,  в придушенні з допомогою танків, артилерії та авіації Угорського повстання 1956 року, в результаті якого загинули тисячі угорських мирних громадян, інтервенції в Чехо-Словаччину 1968 року. Зараховуються також країни та збройні конфлікти, про які абсолютна більшість із нас не здогадувалася: Алжир, Ангола, Бангладеш, В’єтнам, Ефіопія, Єменська Арабська Республіка, Камбоджа, Китай, Куба, Лаос, Мозамбік, Сирія, Сомалі та інші.

На підставі викладеного звертаємося до Вас:

1. Невідкладно вжити всіх необхідних заходів щодо термінового погодження та прийняття проекту Постанови Кабінетом Міністрів України,   підготованого службовцями Державної служби України у справах ветеранів війни  Міністерства соціальної політики України на виконання пункту 21 ст. 1 Закону України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті». щодо доповнення переліку визнаних борцями за незалежність України у XX столітті учасників органів влади, організацій, структур та формувань з підготовки та проведення Національних зборів українців у Львові 30 червня 1941 року,  членів Українського Національного Уряду —  Українського Держаного Правління (УДП)  на чолі з Ярославом Стецьком, урядників сільських, міських, повітових (районних), обласних управ, учасників похідних груп ОУН, вояків Української національної революційної армії, Української міліції, Дружин українських націоналістів, інших безпекових формуваннь ОУН та УДП тощо.

2. Терміново провести інтегральну системну ревізію Постанови Кабінету Міністрів «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», прийнятої Кабінетом Міністрів України 8 лютого 1994 р. за N 63, положення  не лише грубо порушують Конституцію та закони України, але й міжнародні договори ратифіковані українським парламентом. Тому вилучити з переліку держав і періодів бойових дій на їх території, участь у яких надає право вважатися учасником бойових дій, осіб, які брали участь у ліквідації диверсійно-терористичних  груп  та бандитизму на території України, Білорусії, Латвії, Литви, Естонії 1944 — 1951 роках, війні проти миротворців ООН в Північній Кореї в 1950-1953 роках,  в воєнному придушення Угорського повстання 1956 року, інтервенції в Чехо-Словаччину 1968 року та збройних конфліктах в інших країнах, в яких брав  участь СССР після другої світової війни, грубо порушуючи принципи та норми міжнародного права та міжнародного гуманітарного права.

3. Одночасно підготувати та внести зміни в Постанову Кабінету Міністрів «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», прийнятої Кабінетом Міністрів України 8 лютого 1994 р. за N 63, доповнивши її правом отримання статусу ветеранів і / або прирівняння до ветеранів Другої світової війни особам, які із зброєю в руках вели боротьбу за незалежність України у ХХ столітті та набули правового статусу борців за незалежність України згідно Закону України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті» та нормативно-правових актів, прийнятих на його виконання.


З повагою,

Голова Конгресу

Українських Націоналістів                                       Степан Брацюнь